Asi každý zná PET lahve. Ale jen málokoho by potěšilo, kdyby zjistil, že částečky plastu, který se skrývá pod třípísmennou zkratkou, má v těle. Jenže američtí vědci nyní zjistili, že mikroplasty máme v organismu nejspíš všichni. A analýza ukázala, že právě polyethylentereftalát alias PET je látkou, která je velmi častá. A u velmi malých dětí je dokonce zastoupená v desetkrát vyšší koncentraci než u dospělých. Výzkumníci předpokládají, že to souvisí s věcmi, s nimiž prckové přicházejí pravidelně do styku.
Vědci z New York University zkoumali přítomnost mikroplastů ve vzorcích stolice všech věkových kategorií – od miminek až po dospělé. A u nejmenších cizorodé částečky objevili v desetinásobné koncentraci. Domnívají se, že nepoměr, který se týká právě i plastu známého pod zkratkou PET, je daný tím, že kojenci a batolata přicházejí do úzkého kontaktu s řadou výrobků z plastu – ať už jde o lahve, hračky či kousátka používaná při růstu prvních zoubků. Nebezpečí dokonce představují i některé koberce, po nichž se děti plazí, protože se z nich miniaturní částečky plastu mohou uvolňovat, píše britský Daily Mail.
Zatím přitom není jasné, jaký přesně vliv na zdraví může dlouhodobé vystavení organismu mikroplastům mít, protože jde o poměrně nový fenomén. Jiné vědecké práce a studie ovšem našly pojítko mezi mikroplasty a odumíráním buněk, různými záněty či zažívacími potížemi. Částečky plastu menší než pět milimetrů (a ještě mnohem menší) se dnes přitom dají najít v podstatě všude – od hlubin oceánů až po potraviny. A plavou také v balené vodě.
Nejprve vědci měli za to, že tyto částečky našimi těly neškodně projdou, novější studie ovšem potvrdily, že ta nejtitěrnější vlákna dokáží projít buněčnými membránami a vstoupit do tělního oběhu. „I když průměrné hodnoty některých mikroplastových částic byly srovnatelné u dětí i dospělých, u PET byly koncentrace u dětí i více než desetkrát vyšší,“ vysvětlil vedoucí badatelského týmu Kurunthachalam Kannan. Dodal, že vyšší hladina mikroplastů u ročních dětí může být dána intenzivním používáním kojeneckých lahví, příborů, hraček, kelímků či misek, které jsou často právě z plastu. Zároveň připomněl, že takhle malé děti svět zkoumají ústy, do nichž si často strkají různé předměty či oblečení.
„Navíc studie ukázaly, že dětská výživa (sunar) připravená do lahví může vést k uvolnění milionů mikroplastů. A řada průmyslově zpracovaných dětských pokrmů je balená v plastu, což představuje další zdroj, s nímž přicházejí velmi malé děti do styku,“ vyjmenoval Kannan. Vědci mikroplasty dokonce objevili i ve stolici novorozenců. Podle Kannana je nyní třeba provést další studie na toto téma, které by podpořily či rozšířily výsledky, k nimž dospěl jeho tým.