NÁZOR / Jednou za šest let přichází možnost rozhodnout o svém senátorovi na další volební období. Ta chvíle pro mě nastává právě letos. Minulý týden dorazily do schránky volební lístky a včera jsem z ní vytáhnul volební „noviny“, které mě mají přesvědčit o tom, abych svůj hlas dal opět Marku Hilšerovi, který svůj mandát obhajuje. Jenže nedám.
Když se v lednu 2018 v prezidentské volbě objevil tehdy takřka neznámý lékař Marek Hilšer, bylo to svým způsobem zjevení. Nakonec získal devět procent a aureolu zajímavého a nadějného politika. To jej ostatně v říjnu téhož roku vyneslo do senátorského křesla za Prahu 2, když v prvním kole získal 15 045 hlasů, ve druhém 11 903 a se ziskem 79,75 % zvítězil. Za sebou nechal poraženého v druhém kole Libora Michálka či soupeře z kola prvního, jimiž byli například známý herec Vladimír Kratina, sociolog Ivan Gabal či bývalý Klausův tajemník Ladislav Jakl, který se nezdráhal hájit barvy Okamurovy SPD.
Jeden z těch hlasů pro Marka Hilšera byl i můj, věřil jsem, že do politiky vnese svěží vítr nastupující generace. Jenže jsem se mýlil, Marek Hilšer dosáhl svého cíle – tedy zvolení, a tím to skončilo.
Jeho činnost v senátu nebyla nijak obsáhlá. Vlastně jako jeho volič jsem o něm během následujících šesti let příliš neslyšel. Snad jen ve chvílích, kdy dvakrát, byť bohužel neúspěšně, navrhnul na státní vyznamenání bratry Mašíny a jejich přátele. S tím jsem souhlasil, nicméně připadá mi to na šest let činnosti poměrně málo. Abych mu ale úplně nekřivdil, podle serveru Novinky.cz se za dobu svého působení v horní parlamentní komoře podílel na předložení pěti zákonů.
Váhat jsem začal v době, kdy se Marek Hilšer podruhé ucházel o křeslo hlavy českého státu. V prosinci 2023 byl hostem v pořadu Ptám se já, který vede Marie Bastlová. A zde mi jen potvrdil, co jsem si již delší dobu myslel, že totiž v senátu nepatří mezi jeho tahouny, ačkoliv by na to měl věk, a tudíž i energii. Sám Hilšer totiž nedokázal srozumitelně popsat, co vlastně za, tehdy ještě jen čtyři, roky v senátu vykonal, a jeho vystupování bylo na první pohled arogantní. Nicméně řekl jsem si, že nemusel mít svůj den, a proto reagoval podrážděně a nepříjemně. Ručička vah se nicméně výrazně naklonila na druhou stranu.
Definitivně se pro mě Marek Hilšer odepsal, když jsem zpětně zjistil, proč založil hnutí „Marek Hilšer do Senátu“. Jediným důvodem pro jeho existenci byly dotace od státu, které by Hilšer jako nezávislý senátor neinkasoval, a zůstal by mu tak pouze jeho senátorský plat a náhrady. Ostatně tuto motivaci sám Hilšer přiznal na svém webu. „Hnutí Marek Hilšer do Senátu vzniklo za účelem podpory veřejného působení Marka Hilšera. Po prezidentských volbách v roce 2018, v nichž dostal důvěru téměř 450 000 občanů, vznikla potřeba vytvořit právní a finanční zázemí pro jeho kandidaturu do Senátu a další nezávislé veřejné působení. To bylo možné jen prostřednictvím založení vlastního politického hnutí. Kandidatura bez politické právnické osoby by znamenala jak složité právní postavení pro další veřejnou činnost, tak především zřeknutí se státního příspěvku na mandát, a tím znevýhodnění oproti jiným politickým subjektům. V opačném případě by jeho politická činnost byla pod politickou a finanční kontrolou jiné politické strany nebo hnutí,“ píše web „Marek Hilšer do Senátu“.
Jeho následná tvrzení, že přece tyto finance potřebuje na konání seminářů v Senátu a další podobné výdaje, mi přišlo již jen jako vykrucování Pepíčka chyceného na hruškách. Ano, to, co udělal Marek Hilšer, není nezákonné, ale je to poměrně dost nemorální, což mi u člověka, jenž se morálkou rád zaštiťuje a ohání, přijde hodně smutné.
V rámci blížících se voleb, a tudíž rozjíždějící se kampaně, se Marek Hilšer rozhodl na svém účtu na síti X pochlubit: „Je za mnou šest let práce v Senátu, pro vás, pro Česko, pro to, abychom se tu všichni měli lépe. Mluví za mě výsledky, politická zkušenost, nezávislost, pevné a neměnné postoje a odvaha postavit se mocným lidem. Jdu do toho znovu, protože má smysl pokračovat v rozdělané práci.“
„Musím říct, že je mi z Vás fyzicky špatně! Vy sosáte stát, založil jste si z toho důvodu dokonce jakési hnutí o třech lidech a teď vyprávíte o některých nahoře? Kde sedíte Vy? V kotelně? Pokrytec největšího kalibru, který za 6 let neudělal nic a jen parazituje. Vás za senátora ne,“ napsala mu jako reakci Lenka Mottlová (ODS), zastupitelka Prahy 2, tedy části, kde i letos kandiduje.
„Vážená paní Mottlová, zastupitelko za ODS na Praze 2, chápu, že Vás musí nesmírně štvát, když se na zastupitelstvu zastávám běžných občanů a nekopu třeba za PENTU nebo jiné oligarchy, které vy máte ve Vaší straně tak rádi. Já za peníze občanů kopu za občany, Vaše parta za stejné peníze namísto lidem sloužíte developerům a jiným kmotrům. To jen pro vyjasnění, když šermujete s pojmy jako je pokrytectví,“ odpověděl jí přesně v duchu, jak reagoval v roce 2023 na některé otázky Marie Bastlové před prezidentskou volbou. A to byla ona pověstná kapička, která způsobí, že pohárek přeteče.
O „svém“ senátorovi Marku Hilšerovi za šest let působení v Senátu vlastně vím jen to, že vždycky zavětří ve chvíli, kdy se blíží nějaké volby. Tak trochu připomíná Janu Bobošíkovou v kalhotách. A to je na zvolení proklatě málo.