Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov spojuje důvody smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného s jeho léčením v Německu. Lavrov to řekl v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem. Navalného, jednoho z nejznámějších kritiků Kremlu, ruské úřady zadržely v lednu 2021, kdy se do vlasti vrátil po vážné otravě. Zemřel náhle 16. února letošního roku v kolonii na Sibiři, kde si odpykával mimo jiné 19letý trest za extremismus.
„Na otázku, kde jsou výsledky lékařských testů nedávno zesnulého Navalného, který se na podzim 2020 léčil v Německu, není odpověď,“ prohlásil Lavrov v rozhovoru s bývalým novinářem americké televize Fox News Tuckerem Carlsonem. Ten už dříve pořídil jako první západní novinář od začátku války na Ukrajině rozhovor i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Nevím, co mu udělali, tvrdí Lavrov
„Tehdy se mu udělalo špatně v letadle nad Ruskem, letadlo okamžitě přistálo. Léčil se u lékařů v Omsku, ale Němci ho chtěli odvézt. My jsme jejich letadlu okamžitě umožnili přistát. Odvezli ho a za necelých 24 hodin byl v Německu,“ popsal. Podle německých lékařů byl ruský opoziční politik otráven „látkou ze skupiny účinných látek zvaných inhibitory cholinesterázy“.
Lavrov si postěžoval, že ruské úřady nemají k dispozici výsledky jeho lékařských testů provedených v Německu. „Požádali jsme o výsledky analýz. Bylo nám řečeno, že je předají OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní, pozn. red.).“ Rusko se podle něj obrátilo na organizaci. „Bylo nám řečeno, že Německo nás požádalo, abychom jim je nedávali.“
„Zemřel, když si odpykával trest v Rusku,“ odpověděl Lavrov na otázku, jak tedy Navalnyj zemřel. „Občas se prý necítil dobře. To byl další důvod, proč jsme neustále žádali Němce, aby nám ukázali výsledky jeho testů, které zjistili. Nezjistili jsme to, co oni. Nevím, co mu udělali.“
Jeho smrt spojil s Německem a Spojenými státy. „Oni (Němci, pozn. red.) nikomu nic nevysvětlují, včetně nás. Možná to vysvětlí Američanům.“ Stejně tak si Lavrov postěžoval, že Rusku nebyly poskytnuty informace o bývalém ruském dvojitém agentovi pracujícím pro ruské a britské tajné služby během 90. let 20. století a začátkem 21. století Sergeji Skripalovi a jeho dceři. Oba byli otráveni v britském Salisbury.
„Stále se nemůžeme dozvědět nic o osudu Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Tyto informace nám nejsou poskytovány. Přitom je to náš občan, stejně jako jeho dcera,“ dodal Lavrov.
Hlavní odpůrce Putinova režimu
Navalnyj podle ruských úřadů náhle zemřel v polovině února v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnohaletý trest. Na jeho úmrtním listu stojí, že zemřel z přirozených příčin. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí Putinovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.
Byl pokládán za hlavního odpůrce režimu ruského prezidenta Putina, kterého obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.
Trestanecká kolonie Poljarnyj volk, kde byl Navalnyj vězněn, ležící asi 60 kilometrů za polárním kruhem, je pokládána za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku. Většina vězňů, kteří si tu odpykávají trest, byla odsouzena za vážné zločiny.