Poslanec hnutí ANO Jiří Mašek se na sociální síti rozčílil, že tisková konference policie k vyhodnocení postupu při útoku na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v prosinci se koná dva dny před tím, než zasedne sněmovní výbor pro bezpečnost. Podle něj by totiž poslanci měli dostat informace jako první. Dočkal se ale ostré reakce ze strany ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Následně se přidali i další politici.
„Jsem docela klidný člověk, ale tohle už je za hranou, to snad opravdu nemyslíte pane Rakušane vážně?“ napsal na svém facebooku Mašek. „Může pan ministr vysvětlit proč má Policie KPŘ Praha tiskovou konferenci k vyhodnocení zásahu při tragické události na Filozofické fakultě již v úterý 9. ledna ve dvě hodiny odpoledne v budově pražského krajského ředitelství, když výbor pro bezpečnost, kde to ministr a policejním prezidentem měli přednostně předložit, bude až 11.ledna?“ ptal se dál.
„To, že je v postupu, nejen při zásahu ale i před ním, mnoho míst na které se měli poslanci ptát, na některé dokonce i v uzavřeném režimu, si odehrají pražští policisté v předpremiéře??“ rozčiloval se. Vadí mu mimo jiné, že „poslancům bezpečnostního výboru bude předložena vypracovaná verze, odehraná dva dny dopředu“. Podle něj byl postup ministra na hraně cenzury.
„Jsou dvě varianty, obě špatné: 1. Buď vůbec ministře netušíte, že policie sama organizuje tiskovou konferenci. 2. Nebo o tom víte a je to vaše režie a v tom případě je to ještě horší!“ dodal s tím, že je to „ostudné“.
To si ale nenechal líbit ministr, který Maškovi ostře odpověděl. „Útok na Filozofické fakultě není politikum, ale tragédie, která se bytostně týká celé naší společnosti. Nejbolestněji samozřejmě zasáhla samotné rodiny obětí, studenty, pedagogy a zaměstnance fakulty i celou akademickou obec. Ale tak či onak se dotkla snad každého z nás,“ napsal Rakušan.
„Nevidím důvod, proč by informace o vyšetřování téhle hrozné události měli přednostně dostat poslanci. Jsme zvolení, ne „vyvolení“. Výbor pro bezpečnost nebude o svůj nárok na informace nijak zkrácen. Ale hlásit se tímhle způsobem o „přednostní právo“, pane kolego, považuji v téhle situaci za nevkusné a necitlivé,“ vzkázal Rakušan.
„Pražští policisté si to „odehrají v předpremiéře“, píše dotčeně pan Mašek. Pane kolego, tohle není divadelní kus. To není politická fraška. To je lidská tragédie,“ upozornil potom.
S Rakušanem souhlasili i další politici. „Musím říct, že mě na tom výkřiku kolegy Jiřího Maška nejvíc fascinuje, že mu nejde o věc, ale o to, aby měl první informace, protože je přece POSLANEC. A musí se SEJÍT BEZPEČNOSTNÍ VÝBOR. Já fakt nejsem žádný bořič zažitých pořádků, ale doufám, že se jednou probudíme do dne, kdy bude víc záležet na té informaci jako takové a jestli se dostala tam, kam má a ne na tom, komu byla poskytnuta první. A na podstatě problémů, ne na formě, místě prezentace… Pane kolego, jako poslanec nejste něco víc. Nemáte nárok a právo vědět něco rychleji a dřív. Nejde o vás,“ napsala potom poslankyně Barbora Urbanová (STAN).
„Pan poslanec Jiří Mašek (ANO) asi četl Farmu zvířat, kde se dozvěděl, že „všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější“. Ty rozohněné vykřičníky z jeho příspěvku hodně naznačují. Nikoli o práci Policie, ale o panu poslanci samotném,“ uvedl ministr Martin Dvořák (STAN).
Rakušan dříve oznámil, že policejní úřad vnitřní kontroly prověřuje všechny aspekty prosincového zásahu při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Podle něj se od 21. prosince do 2. ledna policie musela zabývat 96 případy schvalování tragické střelby. Jde podle něj o postižitelné jednání.
Útok v budově fakulty v centru Prahy je nejtragičtějším případem střelby v historii České republiky. Zemřelo při něm 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří velmi těžce.
(Citace politiků ze sítí zveřejňujeme bez jazykových úprav, pozn. red.)