V Izraeli je 62 procent plně proočkovaných občanů, tedy dvěma dávkami u častějších dvoufázových vakcín a jednou dávkou u vakcíny Janssen. Země je považována za jeden z příkladů postvakcinačního světa, a je proto důležité nahlédnout na její rozhodování, vzhledem k tomu, že Česko některé scénáře teprve čekají. Tento týden se země rozhodla, že začne očkovat třetí dávkou. Proč? Kdo další dávku dostane, a budou se týkat třetí dávky i českých občanů?
Ve čtvrtek vystoupil izraelský premiér Naftali Bennett s prohlášením, v rámci něhož oznámil, že si dává za cíl naočkovat třetí dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech osoby starší 60 let. Důvodem je podle něj sílící riziko nárůstu viru, který je způsoben variantou delta. Dávka bude určena těm, kteří dostali druhé očkování před více než pěti měsíci.
V zemi očkovali třetí dávkou již 2 tisíce osob se sníženou imunitou, přičemž nedošlo k žádným závažným nežádoucím účinkům. Nyní se rozbíhá celostátní kampaň na očkování třetí dávkou. Je to kvůli posílení původního očkování.
Izraelské ministerstvo zdravotnictví minulý týden informovalo, že dvoudávková vakcína je nyní účinná pouze v 39 % Izraele, kde je dominantním kmenem vysoce přenosná delta varianta – byť tento očkovací model funguje velmi dobře při prevenci vážného onemocnění lidí, což dokazují data o osmaosmdesátiprocentní účinnosti proti hospitalizaci a jednadevadesátiprocentní účinnosti proti těžkým nemocem.
Podle studie společnosti Pfizer vykazuje jejich vakcína několik měsíců po očkování jen nepatrný pokles účinnosti proti symptomatické infekci, přičemž látka zůstala silně účinná proti závažným onemocněním a úmrtím.
Od června se v Izraeli neustále zvyšuje denní počet nových případů onemocnění: průměrně za 7 dní 1670 nakažených, což je stále mnohem nižší počet než na vrcholu koronavirových vln.
To však není případ České republiky, kde počet případů nadále klesá. Za středu přibylo 195 lidí. Přesto se zřejmě nevyhneme další vlně a právě i další dávce. Její potřeba je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nutná. „Je otázka, kam dál bude směřovat zaměření očkovací kampaně – ať už pro očkování dalších lidí, či přeočkování třetí dávkou,“ řekl v již červnovém rozhovoru.
Se třetí dávkou souhlasí i odborníci. „Profesor Anthony Fauci, legenda epidemiologie, tomu v blízké době není nakloněný. Ale v USA to už řeší, nevyhneme se tomu. Je to totiž také otázka definice období bezinfekčnosti po očkování, ta ještě nebyla stanovena. My v Česku máme šestiměsíční lhůtu bezinfekčnosti po prodělaném onemocnění, ale nikoli po ukončeném očkování. Je nejvyšší čas se tím zabývat,“ uvedl pro Český rozhlas virolog Libor Grubhoffer.
Na posilovací dávku se v Česku – a nejenom v něm – bude nejspíše čekat. „Předčasné rozdávání posilujících dávek by znamenalo spotřebování velkého množství vakcíny, kterou potřebuje velká část světa. To by odklonilo naše úsilí, aby lidé dostali první dávku vakcíny,“ uvedl lékař Andrew T. Pavia, člen IDSA a vedoucí oddělení dětských infekčních nemocí na lékařské fakultě Utažské univerzity.
Podle amerického institutu Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí se tyto vakcinační „boostery“ týkají lidí staršího věku nad 75 až 80 let, protože právě u nich je nejvyšší riziko, že budou mít závažný průběh covidu, a dostali vakcíny nejdříve.