Za poslední dva roky se podíl Rusů, kteří nemají dostatečný plat k uspokojení svých základních potřeb, zvýšil o 20 procentních bodů, vyplývá z průzkumu provedeného specialisty online náborové platformy hh.ru, který má k dispozici mediální agentura RBK.
Jestliže v roce 2021 uvedlo 25 procent účastníků průzkumu, že plat na jejich hlavním pracovišti neumožňuje pokrýt základní potřeby, v roce 2023 se podíl takových odpovědí zvýšil na 45 procent. Dalších 36 procent respondentů uvedlo, že jejich plat pokrývá základní potřeby s obtížemi. Před dvěma lety bylo takových odpovědí 39 procent.
Těch, kterým plat umožňuje koupit si vše, co potřebují, bylo v roce 2023 jen 20 procent a před dvěma lety 36 procent.
Účastníci průzkumu nespokojení se svými platy také odhadovali částku, která jim chybí k pokrytí základních potřeb. Z nich 21 procent jmenovalo 15 tisíc rublů měsíčně, 23 procent do 20 tisíc rublů a většině – 56 procentům – chybí více než 20 tisíc rublů měsíčně.
Respondenti žijící v Moskvě nejčastěji uváděli, že jejich plat je dostatečný: 26 procent respondentů žijících v hlavním městě uvedlo, že jejich plat je dostatečný. Na druhém místě se umístila Tomská oblast (24 procent), následovaná Tatarstánem a Primorským krajem (po 23 procentech).
Je zjevné, že občanům Ruska dělá problém růst cen. Když jde o ceny potravin, statisticky vypadají čísla z posledních měsíců dobře, ale experti poukazují na to, že to hodně ovlivňuje cena sezóny sklizně zemědělských produktů.
„Mnohem objektivnější obrázek nám dává meziroční srovnání cen. A zde důvody k radosti prudce klesají. Posuďte sami, jak ošidná mohou být čísla. Podle Rosstatu se ceny zeleniny v měsíčním vyjádření snížily v průměru o šest procent. Od začátku roku však vzrostly o 8,62 procenta. A pokud vezmeme období od srpna loňského roku, nejenže se zvýšily, ale dá se říci, že vyskočily o téměř 20,5 procenta!“ psal v první polovině září list Moskovskij Komsomolec.