Moskva se vzpamatovává z ukrajinské protiinvaze do Ruska, která zaskočila mnoho lidí – včetně některých nejvýznamnějších kremelských propagandistů. „Zpětný ráz je tak silný, že dokonce i odborníci, kteří mají v popisu práce schopnost bez zábran lhát, nyní vyzývají ruská mainstreamová média, aby začala informovat trochu více podle pravdy,“ píše Julia Davisová z The Daily Beast, která ruskou propagandu systematicky monitoruje.
Během pondělního vysílání pořadu Místo setkání na televizním kanálu NTV Andrej Fjodorov, bývalý náměstek ruského ministra zahraničí, kritizoval styl dosavadního podávání zpráv o válce na Ukrajině. „Dokud budeme žít s titulky jako ‚Agónie režimu‘, budeme prohrávat, protože z naší strany přicházejí neustálé lži: o slabosti ukrajinské armády a o tom, co všechno jí chybí… Ukrajina má v blízkosti Belgorodské oblasti přibližně 20 tisíc mužů, kteří se mohou potenciálně zúčastnit.“
Moderátor Andrej Norkin na to reagoval. “Nejhorší je, že přeceňujeme své síly a podceňujeme nepřítele. Myslím, že to je velmi důležité, protože lidé se určitě ptají: Jak se to mohlo stát?“
Podle Fedorova Hlavní ukrajinská rozvědka údajně pojmenovala kurskou operaci „Potopení Kurska“, aby tak vytvořila spojení mezi katastrofální ztrátou ponorky Kursk v roce 2000, v prvním roce prezidentství Vladimira Putina, a ponižující katastrofou, která může znamenat poslední kapitolu jeho uchopení moci. „Jedná se o kombinaci vojenského a psychologického útoku. Bohužel jsme mu nebyli schopni plně odolat,“ míní Fedorov.
S odvoláním na nejmenované zdroje Fedorov tvrdil, že Ukrajina připravovala vpád do Kurské oblasti přibližně dva a půl měsíce a akce byla důkladně promyšlena. Obsazení důležitého ruského plynárenského uzlu Sudža v Kurské oblasti bylo podle něj navrženo tak, aby donutilo ruské ozbrojené síly k jeho zničení. „Dodávky plynu do Evropy budou zastaveny kvůli akcím Ruska, ne kvůli Ukrajině. Mimochodem, velmi tvrdě to zasáhne Maďarsko a Slovensko.“
„Fedorov měl na mysli ruský vzorec ničení měst a obcí za účelem jejich dobytí nebo znovuzískání, což je pro Moskvu drsným zvykem od Čečenska po Sýrii a Ukrajinu,“ poznamenává Julia Davisová.
Politolog Anton Chasčenko vyzval k větší upřímnosti v médiích: „Opravdu se hodně chlubíme a vytváříme pro lidi falešný dojem, že zítra to všechno skončí. To by se nemělo dít.“
Politický redaktor Maxim Jusin zase vyzval Rusy, aby se vzdali iluzí.
„Co bychom měli udělat, abychom se uklidnili? Měli bychom se pokusit o cynický, méně emocionální přístup, i když je to šíleně těžké. Měli bychom se podívat na mapu Ruska a porovnat tato ztracená území s obrovskou rozlohou Ruska.“
Rusové by se podle Jusina měli připravit na nejhorší možný výsledek, evakuovat všechny své pohraniční regiony a předpokládat, že Ukrajinci tam budou usazeni ještě několik měsíců. „Měli bychom být připraveni na scénář, že možná budeme muset tato území obětovat – dá-li Bůh, bez lidí – na určitou dobu. Ukrajinci by tam mohli být zakopáni třeba půl roku nebo tak nějak.“
Politický analytik Viktor Olevič podobně vyzval k určitému realismu v ruském zpravodajství. „Speciální vojenská operace probíhá už dva a půl roku,“ řekl. „Měli bychom přestat s těmi zprávami, že jsou v agónii – včetně toho dnešního segmentu, který tady tvrdí, že jsou v agónii – bohužel v agónii nejsou a je to zřejmé. Postupují vpřed!“
Jak poznamenává Julia Davisová, Vladimir Rogov, Ruskem dosazený úředník v části jižní Záporožské oblasti, která je dočasně pod kontrolou Moskvy, „se na toto doporučení okamžitě vykašlal“. Označil Ukrajince za „jižní ruský lid“, který je již stovky let ve válečném stavu a je třeba ho naučit usilovat o mír.