Nevypínejte kulturu! volá pražská kulturní komunita. Po sociálních sítích se v posledních dnech šíří petice proti schválení vyhlášky o omezení pražských kulturních akcí. Tento bod je na programu červnové schůze Zastupitelstva hl. m. Prahy. Čtvrteční jednání na magistrátu by tedy pravděpodobně proběhlo za doprovodu protestů. Síla veřejnosti ovšem zjevně zafungovala a situace se vyvíjí. Koalice pražského magistrátu jednala s iniciátory petice. Ve středu by měla být uzavřena dohoda, která bude řešit situaci v Ledárnách Braník a zároveň obsáhne podmínky pro dlouhodobé řešení.
„Milé Pražanky, milí Pražané, již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem,“ stojí v petici. Ve čtvrtek 16. 6. se rozhodne. Tímto varováním vyzývají české osobnosti kulturní scény občany k podepsání petice proti schválení vyhlášky, která má omezit fungování areálu bývalých Ledáren Braník. Ta by mohla nabýt platnost již od 1. července. Návrh vznikl podle důvodové zprávy na základě stížností obyvatel Prahy 4, 5 a Velké Chuchle. Kulturní akce v areálu jsou údajně „spojeny s nepřetržitou a nepřiměřenou hlukovou zátěží v okolí“. O její zpracování požádala pražská radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová na základě podnětů zastupitelstva a kontrolního výboru.
Návrh vyhlášky se sice týká pouze koncertního areálu v Braníku, iniciátory petice ale znervózňuje fakt, že pokud vyhláška vejde v platnost, bude podle nich do budoucna mnohem jednodušší rozšířit její působení na další pražská území – v petici autoři zmiňují například Žluté lázně, Letňany, Riegrovy sady. „Městské části aktuálně připomínkují vyhlášku a budou navrhovat další oblasti. Otázka je, kde se to pak zastaví,“ sdělil na dotaz deníku FORUM 24 David Gaydečka, zakladatel festivalu Metronome Prague a iniciátor petice Nevypínejte kulturu. Mohlo by se tedy podle něj jednat o začátek konce kulturních akcí v Praze tak, jak je známe dnes.
„V době, kdy má kultura po covidu šanci se trochu nadechnout, přichází tento bezprecedentní krok motivovaný osobním politickým profitem,“ píše se v petici, kterou aktuálně podepsalo 11 tisíc občanů. Na sociálních sítích se společně se sdílením petice strhla i lavina výkřiků a nepravdivých informací. Praha se vůči tvrzením, že budou omezení rozšířena více pražských míst ohradila. „Na sociálních sítích se objevila nepravdivá informace, že hlavní město skrze radní Hanu Kordovou Marvanovou navrhuje vyhlášku, která plánuje zrušit živou hudbu a koncerty v Praze. Jedná se o nepravdivé tvrzení,“ píše se v tiskovém prohlášení.
„Nemá dojít k zákazu koncertů, ale k zavedení takových technických opatření, které sníží decibely zejména v širším okolí. Text v petici považuji za dezinformaci. Je to absurdní, jak z nějaké hry Václava Havla,“ reagovala na petici osobně Hana Kordová Marvanová. V širším okolí se má snížit hluk na hladinu 50 dB. Ta se přirovnává k hlasitosti mluveného slova v uzavřené místnosti.
V úterý dopoledne proběhlo jednání iniciátorů petice se zástupci koalice pražského magistrátu. Přítomna byla radní Hana Marvanová, společně s předsedou výboru pro kulturu Janem Wolfem a předsedou klubu ODS Zdeňkem Zajíčkem. „Máme radost, že nás paní Marvanová ujistila, že není zájmem vedení města, ani jí samotné, plošně omezovat kulturní akce ve veřejném prostoru, a že jsme si vysvětlili rizika, která v přijetí navrhované vyhlášky vnímáme. Zároveň jsme došli ke shodě, že nejvhodnějším způsobem řešení jakýchkoliv problémů v rámci pořádání akcí je v prvé řadě samoregulace, namísto přijímání vyhlášky,“ shrnul schůzku Gaydečka.
Dalším krokem tedy budou jednání s cílem dohody, kterou budou zmírněny dopady pořádání akcí na místní obyvatele. „Ve středu mají obě strany v plánu uzavřít dohodu, která bude jednak reagovat na specifickou situaci Ledáren Braník, jednak vytvoří podmínky pro dlouhodobé řešení,“ vysvětlil možné řešení situace.
Podmínky, které jsou v návrhu vyhlášky stanoveny, jsou stručné, jasné a dost radikální pro budoucí fungování areálu. Akce v areálu Ledárny Open Air v Braníku s kapacitou nad 200 platících osob by mohly probíhat pouze pět dní v měsíci s tím, že se mohou konat maximálně ve třech po sobě následujících dnech. Akce by bylo možné od neděle do čtvrtka provozovat v době od 8 do 21 hodin, v pátek, v sobotu a v době školních prázdnin pak od 9 do 22 hodin. Hluk z pořádaných akcí nesmí přesáhnout limit 50 dB v chráněném prostoru obytných budov po celou dobu jejího konání.
Vyhláška má být ve čtvrtek 16. 6. na schůzi projednána ve zrychleném řízení. Doba k jejímu připomínkování byla tedy zkrácena na 14 dní. Úterkem možnost připomínkování končí. Přes množství nesouhlasných podpisů petice a vlnu rozhořčení, kterou vyhláška rozvířila, byly doposud evidovány pouze tři připomínky od veřejnosti.