Otevřený konflikt mezi zločineckými gangy, který poslední roky otřásá Švédskem, se přenesl do blízkosti předsedy vlády Ulfa Kristerssona. Jeho dům se totiž nachází jen několik set metrů od místa, kde před čtrnácti dny došlo k bombovému útoku.
„Závažná kriminalita se teď odehrává všude a já tím doopravdy trpím, spolu se sousedy, kteří se dívají, jak to uprostřed noci vybuchuje,“ uvedl premiér v reportáži veřejnoprávní televize SVT. Malebné městečko Strängnäs na břehu jezera Mälaren leží asi šedesát kilometrů západně od Stockholmu. Jako ironie teď působí příspěvek na jeho webových stránkách lákající turisty, aby přijeli strávit zimní víkend do „naší dynamické idyly“.
V uplynulém roce se totiž premiérovo bydliště dostalo do centra pozornosti v souvislosti s válkou gangů, které se zabývají především obchodem s drogami. Loni v březnu bylo v průmyslové zóně asi dva kilometry od Kristerssonova domu zabaveno více než sto kilogramů narkotik v hodnotě přes 32 milionů švédských korun (přes 72 mil Kč). Později bylo v této souvislosti odsouzeno pět osob, z nichž některé jsou napojeny na síť Foxtrot, největší gang v zemi.
Šéfem gangu je sedmatřicetiletý Rawa Majid s přezdívkou Kurdská liška. Jeho rodiče pocházejí z Iráku, sám se narodil v Íránu a vyrostl ve švédské Uppsale. V roce 2018 se přestěhoval do Turecka, kde si koupil tamní občanství. Od roku 2020 je mezinárodně hledanou osobou. V září 2023 se objevily zprávy o rozkolu uvnitř sítě, což vedlo k řadě vražd.
Soused mafián
Na adrese jen několik set metrů od premiérova domova je registrován jeden z Majidových nejbližších mužů zvaný „Hrabě“. Právě on měl být zřejmě terčem nedávného bombového útoku. Akce se však minula účinkem – místo mafiána výbuch ve dveřích obytného domu vystrašil lidi mimo kriminální svět. Zraněn naštěstí nebyl nikdo. „Je hrozné, jak se společnost změnila. Bouchá to a bouchá, jsou zastřelení a postřelení,“ řekla starší obyvatelka.
„Myslela jsem si, že je to dobrá čtvrť a bezpečné místo,“ reagovala na událost její mladá sousedka My Källbäcková. Asi dvacet obyvatel muselo být po výbuchu evakuováno. „Spousta lidí je vyděšená. Dostali kávu a snídani, na místě máme zaměstnance krizové podpory,“ uvedl Patrik Jarenius, šéf bezpečnosti ve Strängnäs. Evakuovaní našli útočiště ve školce.
K případu se na instagramu vyjádřil i premiér. „Myslím na všechny obyvatele, kteří byli nuceni opustit své domovy, někteří museli vylézt oknem. Doufám, že se brzy budete moci vrátit domů… Musíme tento vývoj otočit. Měsíc od měsíce to teď bude ve Švédsku pro zločince těžší. Nevzdám se, ve Švédsku obnovíme bezpečí,“ napsal.
Středopravicový kabinet vlnu násilí v zemi dává za vinu nezvládnuté migrační politice předchozích levicových vlád. Od září 2022, kdy je u moci, už mimo jiné zpřísnil tresty za zločiny spáchané s použitím zbraně, snaží se zamezit náboru dětí a mládeže do gangů a nedávno přišel s návrhem zákona na zřízení zón, v nichž by mohly probíhat policejní kontroly, i bez podezření na spáchání trestného činu, ve snaze najít zbraně a výbušniny.
Podle předsedy vlády Kristerssona je nutné zločince pronásledovat, dokud „se jich nezbavíme“. Doma ve Strängnäs to ale nebude mít jednoduché. Rawa Majid svými výhrůžnými vzkazy učinil z města centrum zločineckých gangů. „Strängnäs se nesmí nikdo dotknout, je to moje území,“ zní jedno z poselství mafiánského bosse. Vzhledem k tomu, že před čtrnácti dny už na „jeho“ město někdo sáhl, dá se očekávat, že si to nenechá líbit a vlna násilí v premiérově bydlišti hned tak neskončí.