Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček byl na ukrajinském letišti zachycen jako nežádoucí osoba a musel se vrátit do České republiky. Důvod prý prozatím nezná. Napsal to server Novinky.cz. Ondráček byl před listopadem 1989 příslušníkem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, který mlátil spoluobčany demonstrující za svobodu. Loni proslul svojí stížností na tehdejšího místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který jej nazval „komunistickým fízlem“. Kalousek se mu tehdy odmítl omluvit s tím, že omluvou „komunistickému fízlovi“ by urazil všechny jeho oběti.
„Přiletěl jsem na konferenci ohledně voleb, byl jsem dvakrát pozorovatel voleb v Mariopolu, ale řekli mi, že mě zařadili na seznam nežádoucích osob, a nepustili mě na území,“ řekl Ondráček deníku Právu.
Jednání úředníků bylo podle jeho mínění zvláštní. „Dokonce chtěli, abych si koupil zpáteční letenku, což jsem odmítl a řekl, že když mě chtějí vyhostit, ať mi zajistí dopravu,“ dodal.
Komunistu podrobili Ukrajinci na letišti i výslechu o jeho cestě – co je důvodem návštěvy, proč letěl přes Vídeň apod. „Na diplomatický pas mi řekli, že je nezajímá, protože jsem na seznamu nežádoucích osob,“ řekl Právu.
Proč je nežádoucí osobou, netuší. Důvod je ovšem zjevný
Proč se na tento seznam dostal, prý Ondráček netuší. Prozatím neví, jak bude situaci řešit. „Jsem teď půl hodiny v Česku. Nejdříve se vyspím, protože jsem celou noc nespal. Po jednání s vedením klubu KSČM zvolíme další postup,“ dodal.
Důvody, proč je komunista Ondráček na Ukrajině nežádoucí osobou, jsou ovšem evidentní. Současná politická reprezentace Ukrajiny a směřování země do civilizované Evropy mu zjevně leží v žaludku a nešetří lživými výroky a kritickými komentáři na její adresu.
Během ratifikace Asociační smlouvy Evropské unie s Ukrajinou v září v Poslanecké sněmovně například prohlásil, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) „dělá, že nic nevidí, a jen papouškuje to, co hlásí Spojené státy americké nebo Evropská unie“. Anebo: „Ať mi klidně někdo řekne, že tam (na Ukrajině) fašouni nejsou a nederou se znovu k moci.“ Uvedl také, že bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se společně s dalšími „bijci“ nechával s těmito lidmi fotografovat.
Podle komunistického deníku Haló noviny Ondráček během ratifikace asociační smlouvy také „poukázal na některé případy demokracie po ukrajinsku“. „Kyjev zakazuje politické strany, které ještě nedávno byly parlamentními politickými stranami, a pronásleduje nebo doslova likviduje jejich představitele,“ tvrdil v parlamentní rozpravě. Připomněl také černou listinu, na níž je 13 proruských herců a zpěváků, a poukázal na nový sankční seznam, na kterém je na 400 společností a jednotlivců. „Svědčí to o tom, že Ukrajina v této době není připravena pošilhávat po svém členství ani přidružení k EU,“ konstatoval Ondráček, který nyní na zmíněném sankčním seznamu sám figuruje.
V červnové interpelaci ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka pak Ondráček mimo jiné řekl: „Podle mého názoru zejména veřejnoprávní média neplní svou funkci a neinformují nebo neinformují objektivně o aktuálním dění na Ukrajině. A nemusíme rozlišovat, zda jde o jihovýchod země zmítaný občanskou válkou, kde místní boje neutichají, ba naopak jsou na denním pořádku a jsou stále častější, nebo o západní či centrální část Ukrajiny, kde se bouří obyvatelstvo proti prezidentu Porošenkovi a Jaceňukově vládě, která zbídačuje svou zemi pro pár dolarů, pro falešnou slávu ji rozprodává a vlastní obyvatelstvo nechá hladovět.“ Anebo: „Proto se ptám: Kdy v zájmu objektivity a tvorby objektivní zahraniční politiky najdete odvahu a zajedete na jihovýchod Ukrajiny, abyste na vlastní oči viděl, jaké důsledky má na místní obyvatelstvo, ženy, děti a starce válka, kterou vede vámi slepě podporovaná ukrajinská vláda s fašistickým pravým sektorem proti vlastnímu obyvatelstvu.“
Je tedy s podivem, že Ondráček netuší, proč ho na Ukrajině nechtějí.
Jakešova mlátička
Zdeněk Ondráček byl před revolucí roku 1989 příslušníkem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, který mlátil lidi demonstrující za svobodu. A také komunistický policajt, který veřejně lhal. Dnes je poslancem za KSČM, v parlamentních volbách kandidoval jako dvojka komunistů v Královéhradeckém kraji.
Jak před časem napsal týdeník Reflex, Ondráček například v Československé televizi v době takzvaného Palachova týdne v lednu 1989 tvrdil, že demonstranti, kteří požadovali po komunistickém režimu svobodné volby, byli ozbrojeni. Jak později tento příslušník pohotovostního pluku komunistické policie přiznal, nic takového při zásahu na pražském Václavském náměstí sice neviděl, ale prý viděl ty zbraně na policejním prezidiu. Ondráček tedy, jak dokládá televizní záznam, v televizi lhal.