Ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová se poměrně ostře zapojila do debaty kolem evropské továrny na výrobu čipů, kterou hodlá v Drážďanech postavit firma Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Kvůli investici v Německu se totiž někteří opoziční politici vysmívají představitelům vládních stran. Nerudová se na sociální síti neváhala pustit do bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) a do exprezidenta Miloše Zemana, podobně reagovala také šéfka poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
„K Tchaj-wanu a Číně. Jediné, čeho minulá vláda a prezident v regionu dosáhli, bylo klanění se nefunkčním čínským rouškám na letišti, ostudné exprezidentovo šaškování s krtkem v čínské televizi a sliby, které nikdy Čína nesplnila. Nezapomínejme na to. Páteř rovnají ještě teď. Konec hlášení,“ vzkázala na sociální síti bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Reagovala tak na některá vyjádření týkající se plánů tchajwanského výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Ten hodlá v Německu postavit svou první evropskou továrnu. Firma ve středu oznámila, že do závodu v Drážďanech plánuje investovat společně s podniky Bosch, Infineon a NXP. Celková hodnota investic by měla přesáhnout deset miliard eur, tedy zhruba 242 miliard korun. Asi polovinu investičních nákladů pokryjí v rámci státních subvencí peníze německých daňových poplatníků.
„Realita versus snění některých politiků pětikoalice. Čeští politici jezdí na Tchaj-wan. Němečtí politici jezdí do Číny. Kde postaví Tchaj-wan novou továrnu? V Německu. Konec hlášení,“ vysmál se vládním stranám například poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO.
Nechali jezdit Zemana do Číny
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila starost opozice o Tchaj-wan za dojemnou. „Když s ním mohli (a měli) prohlubovat spolupráci oni, nechali radši prezidenta Zemana jet do Číny učit se ‚stabilizovat společnost‘. A parlamentní diplomacie v podání mého předchůdce byla o cestě do Moskvy, kde obdržel talíř od člověka, který nám vzkazuje, ať jsme vděční za okupaci,“ vzkázala šéfka sněmovny na sociální síti. „Chápu tedy, že jim vadí zahraniční politika opřená o hodnoty svobody, demokracie a lidských práv, ale to je jejich vizitka,“ pokračovala Pekarová.
Podle ní je stavba tchajwanské továrny na výrobu čipů pro Česko výhra, ačkoli bude stát v Německu. „Drážďany jsou mimochodem vybrány strategicky také proto, že jsou blízko našich hranic, a s naším zapojením se počítá. Při realistickém zvážení možností je však samotná výroba čipů v ČR nyní nemožná. Samotná výroba však není jediný článek dlouhého řetězce. Ti, kdo jsou v této věci orientováni, vědí, že delší dobu usilujeme o výzkum a design čipů a začínáme mít výsledky. Zřizujeme centrum pro výzkum polovodičů a naprosto klíčové je mít dostatek vzdělaných lidí v tomto oboru. Nabízejí se proto stipendia a jsou podporovány výměnné pobyty studentů i doktorandů. Samotný efekt je logicky možné očekávat v řádu let, ne měsíců,“ vysvětlila šéfka sněmovny.
Z výroby čipů v Německu bude podle Pekarové ekonomicky těžit i Česko. „Zároveň je nutné pracovat na tom, abychom pro podobné investice měli připravenu infrastrukturu a dostatek kvalifikovaných sil (také proto se mnou byli na Tchaj-wanu zástupci vysokých škol, zejména technických oborů),“ napsala předsedkyně dolní komory. „U minulé vlády o prioritu nešlo, protože jejich zájmem bylo především sehnat levnou pracovní sílu pro Agrofert. Parlamentní cesty mají velký význam a výsledky přináší a přinášet budou,“ popsala.
Jezdilo a jezdí jich tam mnoho
Pekarová se pak ohradila proti tomu, že by cesty politiků vládních stran na Tchaj-wan byly zbytečné a kontraproduktivní. Předsedkyně dolní komory zároveň vyvrátila, že němečtí politici navštěvovali pouze komunistickou Čínu, a přesto se k investici dostali. „Není zároveň pravda, že němečtí politici na Tchaj-wan nejezdili. Naopak. Jezdilo a jezdí jich tam mnoho a pár dní přede mnou jej navštívila dokonce ministryně školství Bettina Stark-Watzinger,“ vzkázala.
„Prezidentství Miloše Zemana se vyznačovalo především příklonem k Rusku a Číně. Andrej Babiš byl velmi slabý premiér a nebyl schopen tento kurz otáčet. Skončilo to naší naprostou energetickou závislostí na Rusku a akceptováním přenesení výroby klíčových komponentů do Číny. Jak tato politika selhala, odhalila naplno ruská válka a pandemie koronaviru, kdy průmysl začal postrádat mimo jiné čipy, které pro výrobu tak nutně potřeboval. To bylo potřeba změnit,“ doplnila pak ještě předsedkyně sněmovny.