Od každého Švéda ve věku od šestnácti do sedmdesáti let se očekává, že v krizových situacích včetně války nebo přírodní katastrofy zvládne být nejméně týden soběstačný. Znamená to, že i ve zhoršených podmínkách si bude schopen zajistit například vodu, topení, komunikaci s okolním světem, jídlo, léky, peníze a hygienu.
Počítá s tím nové vydání příručky Když přijde krize nebo válka, která byla v úterý oficiálně představena. Do domácností se začne rozesílat v druhé polovině listopadu, ale její elektronická verze je už teď ke stažení na stránkách Úřadu pro civilní ochranu a připravenost (MSB).
„Vojenská hrozba ve Švédsku se zvýšila, ozbrojený útok nelze vyloučit,“ prohlásil při prezentaci brožury ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin. Jako novinka jsou v aktualizovaném vydání zohledněny i zkušenosti z války na Ukrajině, kupříkladu na co myslet při evakuaci nebo jak zastavit krvácející zranění.
„Rozhodující je odolnost civilistů„
Pokud se běžně obejdete bez podpory a pomoci společnosti, očekává se od vás, že to zvládnete i ve ztížených podmínkách. Bohlin apeloval na to, aby se lidé v krizových situacích nestali pro společnost přítěží. „Pokud berete vážně to, co je napsáno v této brožuře, pak jste solidární se svou zemí,“ konstatoval ministr.
„Očekáváme také, že lidé v sousedství si budou pomáhat,“ řekla Charlotte Petri Gornitzka, generální ředitelka MSB. Podle ní je civilní obyvatelstvo cílem moderní války. „To musíme pochopit. Musíme také pochopit, že rozhodující je jeho odolnost,“ uvedla Gornitzka.
Příručka poukazuje na kybernetické útoky, vlivové kampaně, terorismus a sabotáže. „Takové věci se mohou stát kdykoli a hodně se toho děje tady a teď,“ upozornil ministr.
Nový je odstavec o jaderných zbraních. Občané jsou vyzýváni, aby se ukryli stejným způsobem jako v případě leteckých úderů. Nejlepší jsou kryty civilní obrany. „Po několika dnech se radiace výrazně snižuje,“ uvádí příručka.
Když přestane fungovat záchod
Další novinkou je, že každý se musí připravit na to, aby byl schopen hospodařit sám alespoň týden, zatímco poslední vydání z roku 2018 uvádělo jen několik dní. Objevily se také nové rady typu co dělat, když přestane fungovat záchod. „Pro vyprazdňování můžete dát do záchodu plastový sáček nebo pytel na odpadky,“ píše se v brožuře.
Jedna stránka je věnována domácím mazlíčkům. „Jste zodpovědní za to, aby váš mazlíček byl v pořádku i během krize a války.“ V případě leteckého útoku ho můžete vzít na chráněná místa, jako jsou sklepy a stanice metra. Kryty civilní obrany jsou však podle Bohlina hlavně pro lidi.
Největší investice od studené války
Jak deník FORUM 24 informoval, Švédsko se rozhodlo pro největší investici do civilní obrany od dob studené války. Výdaje na tento rezort se budou do roku 2028 postupně navyšovat na částku kolem 33 miliard Kč ročně, což je dvojnásobek současného rozpočtu. „Bezpečnostní situace zůstává vážná a bude taková i v dohledné budoucnosti,“ oznámil v září ministr Bohlin.
Švédsko, které po více než dvou staletích vojenské neutrality vstoupilo letos začátkem března do NATO, klade na civilní obranu značný důraz. Na rozdíl od Česka vede prostřednictvím MSB, ministerstva civilní obrany a obcí informační kampaně s co nejširším dopadem na veřejnost, tématem se z nejrůznějších úhlů pohledu pravidelně zabývají také média.
Každý rok rovněž probíhá „týden připravenosti“, kterého se účastní desítky obcí a organizací po celé zemi. V Uppsale letos v jeho rámci školní děti ochutnaly mrazem sušené jídlo, které je součástí nouzových zásob pro obecní jídelny. Denně se v nich počítá se 45 tisíci porcemi, z nichž téměř tři tisíce jsou určeny pro lidi s dietou.