
Ilustrační foto FOTO: FORUM 24/Bing Image Creator
FOTO: FORUM 24/Bing Image Creator

Ruská populace by se měla soustředit ve velkých městech, aby se zvýšila produktivita práce Rusů a zlepšila efektivita soukromých investic, prohlásil starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Zavádět infrastrukturu do malých sídel se podle něj nevyplatí.
Sobjanin argumentuje, že třeba Itálie má vyšší produktivitu práce než Rusko. „Podívejte se, naši dělníci, kteří pracují od rána do večera, v sobotu, v neděli a tak dále, a Italové – oběd, siesta, pivo vypiijí, spí, pátek je krátký pracovní den, v sobotu a neděli nikdo nepracuje. A produktivita je vyšší,“ řekl Sobjanin na plenárním zasedání Moskevského finančního fóra (cituje ho agentura RBK).
Moskevský starosta to vysvětluje vysokou koncentrací obyvatelstva, v jejímž důsledku „jeden číšník obslouží 10 lidí“, zatímco v Rusku obsluhuje číšník v průměru dva návštěvníky a jeden řidič autobusu převeze 10 cestujících místo 30. Podle Sobjanina za posledních šest let rostla produktivita práce Rusů v průměru o 1,6 procenta ročně, ale pro růst ekonomiky země je třeba, aby rostla o 3,5 až čtyři procenta HDP ročně.
„Říkám svým kolegům, pokud máte 40 obecních center prvního stupně pro půl milionu venkovských obyvatel, kde sedí 75 procent úředníků a rozpočtových zaměstnanců, no tak jaképak investice, jak se mohou vyplatit? To je nemožné. Soustřeďte si stotisícová, dvousettisícová, půlmilionová města a investice přinesou jinou návratnost,“ tvrdí moskevský starosta.
Podle Sobjanina nemá smysl dělat infrastrukturní projekty pro obyvatele vesnic a malých sídel, ale jen v místech vysoké koncentrace obyvatelstva. Když se povede plynovod nebo silnice do vesnice, kde žijí tři babičky, tak nebude žádná návratnost.
Problémy s infrastrukturou mají ovšem v Rusku i velká města. „Za Uralem žije 12 milionů lidí, je velmi obtížné přivést potrubí do každé osady. Nyní se postupně začínáme rozvíjet,“ odpověděl Vladimir Putin na otázku novináře, kdy se plynovod dostane do Ulan-Ude.
Nejde jen o 12 milionů lidí, což je počet obyvatel, které má jen Uralský federální okruh. Ve třech federálních okruzích v Rusku za Uralem žije celkem 36 milionů lidí a plyn tam není ani v milionových městech, jako je Krasnojarsk. Irkutská oblast je plynofikována pouze z jednoho procenta. Celkově je na Sibiři plynofikováno pouze 16 procent domácností.
V roce 2007 slíbil tehdejší místopředseda ruské vlády Dmitrij Medveděv dokončit plynofikaci celé země do 10 let. Dosud však 27 procent Rusů nadále topí uhlím.