„Pokus o vyslovení nedůvěry nebyl dobře připravený, míní deníky“, poutá titulek článku České tiskové kanceláře (ČTK), shrnující hlasování o nedůvěře vládě. Agentura, jejímž posláním je objektivní zpravodajství, přitom vychází z hodnocení Babišova tisku, který má k objektivitě hodně daleko.
[ctete postid=“223022″ title=“Poučení z krizového vývoje aneb Babiš hlasování přežil, ale většina mu nevěří“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Babiš-Hamáček-Filip-385×230.jpeg“ excerpt=“Babišova vláda hlasování o nedůvěře přežila, ale odhalila svoje chatrné základy. “ permalink=“http://forum24.cz/pouceni-z-krizoveho-vyvoje-aneb-babis-hlasovani-prezil-ale-vetsina-mu-neveri/“]223022[/ctete]
„Pokus sněmovní opozice vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše nebyl dobře připravený, myslí si komentátoři českých deníků,“ uvádí zpravodajský text ČTK, publikovaný i na propojeném serveru Českénoviny, a pokračuje: „Opoziční strany podle nich neměly připravený záložní plán, nezazněl ani žádný nový argument proti vládě. Babiše tak budou muset porazit až ve volbách, míní komentátoři.“
Pozoruhodná paušalizace
To je ovšem pozoruhodná paušalizace agenturní zprávy, pokud vychází hlavně z názorů dvou provládních komentátorů Lidových novin a zejména Mladé fronty DNES, placených Agrofertem.
O jejich „objektivitě“ svědčí i další citace, že podle Mladé fronty DNES opozice předvedla „jeden z nejhloupějších pokusů o vyslovení nedůvěry vládě v novodobé éře. Opozice do něj šla nejednotná (s lavírující SPD), bez jakékoliv přípravy a s nulovou představou, co dál, kdyby se třeba shodit vládu opravdu podařilo,“ uvádí Mladá fronta DNES, jako by všechny četné podobné pokusy v minulosti, jen v letech 2010 až 2013 pětinásobné, musely vyjít.
Autor dále poučuje, že je vhodné vyvolat hlasování o nedůvěře jen době, kdy má opozice šanci na úspěch, a nikoli pomocí „příběhu o uneseném synovi premiéra, který připomíná špatnou bondovku“. Tento příběh podle něj skončil „v pracovně prezidenta Miloše Zemana, který by další dva pokusy o sestavení kabinetu dal znovu Babišovi“. To má být nějaké plus, pokud prezident stále drží nad vodou trestně stíhaného předsedu vlády?
V podobném, i když ne tak arogantním duchu hodnotily hlasování o nedůvěře vládě ve své glose Lidové noviny, podle kterých ovšem „žádný nový relevantní protivládní argument nezazněl“. Skutečně lze zcela zasklít závažné skutečnosti vyplývající z reportáže portálu Seznam?
Objektivní a všestranné informace?
Proč se tímto zpravodajstvím České tiskové kanceláře zabývat? Mezi tuzemskými agenturami má ČTK specifické postavení. Na rozdíl od České televize a Českého rozhlasu není financována koncesionářskými poplatky, ale prodejem svých služeb klientům, přičemž mezi nejvýznamnější patří státní správa. Přesto si uchovává jistý veřejnoprávní charakter, jelikož jejího ředitele jmenuje (podobně jako ve dvou zmíněných institucích) parlamentem volený kontrolní orgán, Rada ČTK.
[ctete postid=“220378″ title=“Pavel Šafr: Obrana před Babišem a příběh českých médií v nové knize“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“V těchto dnech vychází kniha OBRANA PŘED BABIŠEM, v níž Pavel Šafr v rozhovoru s “ permalink=“http://forum24.cz/pavel-safr-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-v-nove-knize/“]220378[/ctete]
Působení tiskové kanceláře je upraveno speciálním zákonem, podle kterého je jejím posláním poskytovat „objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů“. Jak se s tím slučuje agenturní zpravodajský článek, postavený už samotným titulkem na komentáři deníku spojeného s ohroženým premiérem Babišem? Takto nestranně se tvářící zprávu přebírají další média, přičemž už jen titulek v obecné rovině často ovlivňuje názor nemalé části čtenářů.
Ve střetu zájmů
To je naprosto absurdní situace symptomatická pro současné poměry, signalizující obecnější problém. Jak mohou ve zpravodajství „nezávislé“ ČTK nebo i České televize „nestranně“ komentovat politické dění zaměstnanci Agrofertu, kteří jsou podobně jako jejich nyní formálně skrytý majitel v každodenním střetu zájmů?
Zaměstnanci deníků vydavatelství Mafra mohou vykládat o údajném nezasahování do své práce, co chtějí, ale pokud šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl vyhrožuje skandalizací majitelům portálu Seznam, působí tyto proklamace směšně.
Do těchto redakcí nemusí nikdo volat, jsou už samy správně naprogramované. A když je potřeba, vypomůže krátce před hlasováním ve sněmovně exkluzivním rozhovorem v Mladé frontě DNES patron Babišovy vlády prezident Zeman, jenž se naveze nejen do opozice, ale i do všech lidí, kteří si dovolují projevovat s touto mesaliancí nesouhlas.
Veškeré odkazy, že Andrej Babiš vložil vydavatelství Mafra do svěřenského fondu, jsou liché, protože se na chování jeho redakcí nezměnilo vůbec nic. Jsou stále kdykoli svolné zasáhnout v nesnázích, kdykoli nastartované diskreditovat premiérovy oponenty s využitím organizovaných úniků ze živých trestních spisů.
Podpora KSČM je samozřejmostí
Pokud se na oba komentáře citované ČTK podíváme podrobněji, nenalezneme v nich základní souvislosti vládní krize. Triumfalistická Mladá fronta DNES pominula, že premiér Babiš sice přežil, ale většina poslanecké sněmovny ho nepodpořila, jelikož se ČSSD od jeho skandálů licoměrně distancovala.
Autorem bagatelizovaný důvod hlasování o nedůvěře tedy koaliční partner považuje za závažný a většinově přetlačil tvárného předsedu Jana Hamáčka, který sám hraje o politický život nejen svůj, ale celé ČSSD.
Komentátor se může v Babišově a Zemanově zákrytu posmívat opozici, že nesvrhla vládu, ale na druhé straně považuje za samozřejmost, že Babiše drží nad vodou komunisté. Premiér nedávno oznamoval na titulní straně tohoto deníku, že KSČM je demokratická strana, a jeho redakce se s tímto signálem evidentně sžila.
Příště Haló noviny?
Pokud se vrátíme ke zpravodajství ČTK, jaký je z formálního hlediska rozdíl mezi deníky vlastněnými Agrofertem a stranickými Haló novinami, které ostatně o této kauze referují obdobným tónem, jako Mladá fronta DNES?
[ctete postid=“222855″ title=“Symptomy nové doby. Babiše se zastal Jaroslav Kojzar, pověstný bard Rudého práva“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Kojzar-385×230.jpg“ excerpt=“Nová doba má nové symptomy. Miliardáře a „vykořisťovatele pracujících“ Andreje Babiše “ permalink=“http://forum24.cz/symptomy-nove-doby-babise-se-zastal-jaroslav-kojzar-povestny-bard-rudeho-prava/“]222855[/ctete]
Bude příště ČTK formovat svoje titulky podle komentářů například momentálního vášnivého Babišova zastánce Jaroslava Kojzara, který se za této situace nediví, že premiér „svého skutečně velmi nemocného syna poslal z České republiky pryč anebo to podporoval, a že by postupoval podobně?“
Lze jistě věřit tomu, že by tento pověstný nestor komunistické žurnalistiky klidně poslal svoje dítě zrovna na okupovaný Krym, a ani by nemuselo být trestně stíhané. Mladá fronta DNES ovšem krymskou otázku zavánějící mezinárodní ostudou spláchne tím, že tento pokus o maření vyšetřování Čapího hnízda, policii oznámený únos premiérova syna a jeho nelegální pobyt na okupovaném Krymu je jen špatnou bondovkou.
Jenomže její scénář napsal premiér a jeho blízké okolí, což deníky Agrofertu neberou na vědomí a papouškují jen propagandu hnutí ANO. Proč jí v takové podobě dává prostor i nezávislá Česká tisková kancelář, zůstává záhadou. Snad to nebude běžná norma a z této agentury se nestane provládní servis.