H-System nebo korupční kauza bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. To jsou jen dva z mnoha případů, které české soudy řešily a řeší dlouhou řadu let bez jednoznačného výsledku. A je to také jedna z věcí, na kterou si chtějí koalice SPOLU a Pirátů a STAN v oblasti justice pořádně posvítit. Stranou ale nezůstane ani systém státního zastupitelství, práce exekutorů nebo soudních znalců. Na to, co všechno hodlají v české justici změnit, se redakce deníku FORUM24 zeptala expertů z obou politických uskupení.
„Důležitým bodem našeho programu je nezávislost státních zástupců, kterou jsme se snažili prosadit už v tomto volebním období tak, aby spravedlnost dosáhla i na ta nejvyšší místa. Chceme změnit systém výběru a odvolávání státních zástupců, aby tam nebyly politické tlaky, aby řádně vybraný nejvyšší státní zástupce byl odvolatelný jen v kárném řízení,“ nastínil některé z plánů koalice Pirátů a STAN předseda poslanců Pirátské strany Jakub Michálek.
Pro soudnictví je podle něj zásadní zavedení elektronického spisu, aby se soudní řízení zrychlilo. „Rádi bychom také dokončili nový trestní řád a zaměřili se v něm na případy, kde dochází k výrazným zpožděním a průtahům činnosti soudů. Je třeba zpracovat analýzu toho, kde jsou příčiny, upozornili jsme na celou řadu vleklých sporů, krom kauzy Davida Ratha jde také například o spor o Lidový dům. To jsou řízení, která se táhnou mnoho a mnoho let a je potřeba „balík“ těch nejsložitějších věcí analyzovat, jestli jsou průtahy třeba kvůli pomalým znalcům, nebo jestli je problém v opakovaném vracení těch případů, kdy si to soudy přehazují jako horký brambor,“ zmínil Michálek. Žádoucí je dle něj také adekvátně ohodnotit nižší soudní personál, který je na tom podle něj aktuálně výrazně hůř než prodavači.
Za problematické přitom považuje i odměny právě soudních znalců, které by se měly zvýšit. „Znalců je nedostatek a vypracování posudků trvá dlouho. My vycházíme z tržního principu – pokud někdo dělá tuto činnost, tak má dostat spravedlivou odměnu za odvedenou práci,“ myslí si Michálek, který je v koalici Pirátů a hnutí STAN jedním z expertů právě pro oblast justice.
Soudy by podle něj také měly více hledět na kvalitu řízení z pohledu občana, který je vlastně jejich klientem. „My bychom chtěli, aby se soudci v tomto ohledu víc angažovali, prosazovali bychom zřízení Rady pro soudnictví, která by se věnovala kvalitě justice – dávala by doporučení, jak ta řízení případně upravit, aby to celé lépe fungovalo,“ představil Michálek další vizi. A už zmíněný trestní řád by byl od počátku připravený na digitální řízení a elektronický spis, aby vše bylo co nejefektivnější.
Důležitým tématem je také účinnější náprava vězňů ve výkonu trestu, aby se snížil podíl recidivy, která je podle Michálka nyní obrovská. Koalice také chce zjednodušit právní řád, aby ubylo byrokracie. Posílit se má také Legislativní rada vlády. „Abychom rychle zjistili, že určitý zákon je zmetek a dokázali ho případně zrušit, pokud se neosvědčí,“ zmínil Michálek. Změn mají doznat i exekuce – hlavně v tom smyslu, aby vedly ke splacení dluhů a ne jen k tomu, že „se na dluzích jen někdo živí“. Aby zkrátka na jednoho dlužníka připadal jeden exekutor. „Ne aby jich na člověku viselo deset, kteří nic nevymůžou a jen si účtují poplatky,“ shrnul Michálek.
Vizi pro justici, kterou má koalice SPOLU, okomentoval pro FORUM24 europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Koalice SPOLU otázku justice a kvality soudního rozhodování považuje za mimořádně důležité téma. Historicky to koneckonců bylo právě za vlády ODS a TOP 09, kdy se naposledy prováděly reformy českého právního řádu a justice. Dovolím si říct, že za mého působení na ministerstvu, kdy jsem prosadil nový občanský i trestní zákoník. A tehdy se i výrazně zkrátila délka soudního řízení. Nestihli jsme tehdy prosadit změnu procesních předpisů globálně, tedy novou úpravu občanského soudního řízení a trestního řízení. A proto má koalice SPOLU v programu napsáno, že chce prosadit nový občanský soudní řád a trestní řád, které by mohly vést k dalšímu zkrácení soudního řízení. To je to klíčové,“ má jasno Pospíšil. Reformu je podle něj nutné dokončit, protože za uplynulých deset let na ni prý vlády nesáhly.
I koalice SPOLU podle něj považuje za důležité téma exekucí. „Chceme dokončit úpravu rozsáhlé novely exekučního řádu, protože v tomto volebním období se podařilo prosadit pouze dílčí změny. Za 20 let se situace vyvinula, je třeba nastavit pravidla tak, aby se omezily excesy. Na jedné straně zajistit vymahatelnost práva, na straně druhé nenastavit pravidla taková, která z dlužníků dělají doživotní nevolníky. A to přímo cituji z programu,“ vypíchl Pospíšil.
Koalice SPOLU se podle něj chce také zasadit o to, aby v Česku bylo méně vězňů. „Stále patříme v rámci Evropy k zemím s nejvyšším počtem vězňů na 100 tisíc obyvatel. Je to takový postkomunistický syndrom. Důležité je posilování alternativních trestů. A případná reforma trestního řízení by měla vést k tomu, že se některé kauzy nebudou vléct roky. Třeba kauza exhejtmana Ratha, kauza premiéra Babiše, která je po několika letech stále ve fázi přípravného řízení. To jsou témata, která chce SPOLU ne ve vztahu ke konkrétním kauzám, ale obecně řešit. Pro trestní justici dvojnásob platí, že trest má být nejen přiměřený, ale také rychlý,“ ví exministr spravedlnosti.
K otázce alternativních trestů Pospíšil uvedl, že nejde jen o domácí vězení či peněžité tresty, ale i věci, které na první pohled působí nelogicky, ale zároveň skvěle fungují. „Třeba když se prosadilo, aby byly neplatičům výživného odebrané řidičáky místo pobytu ve vězení. Vedlo to ke snížení počtu chronických neplatičů alimentů asi o 20 procent. Takovéto cesty musí koalice SPOLU hledat, abychom neměli plná vězení lidí odsouzených na půl roku či rok za věci, které nejsou až tak patologické. A to by mělo být i v tom novém občanském soudním řádu,“ říká europoslanec. Dotáhnout do konce se podle něj musí projekt elektronické justice – hlavně elektronický soudní spis, který zmiňoval i Jakub Michálek. Díky němu by se dle Pospíšila soudnictví zbavilo štosů papírů a odpadly by i ztráty důkazů ze spisů. Teď prý elektronizace justice stojí na místě. A nová vláda tak bude navazovat na deset let starou práci.
„Je hodně úkolů, na kterých může budoucí ministr spravedlnosti pracovat, může navázat na reformu z dob Topolánkovy a Nečasovy vlády. A koalice SPOLU bude chtít v tomto pokračovat. Z resortu také za předchozích vlád odešla celá řada kvalitních legislativců, takže nového ministra čeká i rekonstrukce toho resortu,“ varoval Pospíšil. Cílem podle něj je mít justici stejně kvalitní jako v Německu či Rakousku.