Poslanecká sněmovna bude rozhodovat o složení Rady Českého rozhlasu. Ta odvolává a jmenuje generálního ředitele i ředitele jednotlivých rozhlasových studií. Schvaluje rozpočet, kontroluje vysílání a v neposlední řadě zásadně ovlivňuje programovou skladbu. Konkrétně budou zvoleni tři noví radní. Předešlou volbu doprovázela úplatkářská aféra a policejní vyšetřování nejvyššího managementu i členů rady. Pojďme si jednotlivé aktéry, kteří i dnes v chobotnici vazeb veřejnoprávního rozhlasu figurují, připomenout.
Z postu generálního ředitele ČRo byl po úplatkářské aféře v roce 2015 „odejit“ Peter Duhan a spolu s ním odchází i předseda Rady ČRo Michal Stehlík. Novým ředitelem byl následně překvapivě zvolen René Zavoral. Duhanova pravá ruka! Volbu provázely podle kuloárových informací lobbistické tlaky, mimo jiné od poslance Martina Komárka a Martina Kolovratníka (oba hnutí ANO) a několik radních „přes noc náhle změnilo názor“. Záhadně „prozřivší“ Hana Dohnálková se pak stává novou předsedkyní Rady ČRo. Následně jsou zvoleni další loajální místopředsedové − Tomáš Kňourek a Jiří Vejvoda. Právě Vejvoda, někdejší Zavoralův kolega, kterého podporovalo hnutí ANO, byl opakovaně kritizován za to, že zneužívá svého postavení v radě a rozhlas mu účelově vydává publikace. Nemalé honoráře, které mu byly přitom vyplaceny v rozporu se zákonem. Ten zapovídá členům Rady Čro mít jiné příjmy či odměny z Českého rozhlasu.
Výše zmíněný Michal Stehlík, který se o post radního nyní opakovaně uchází, vydal takto tři publikace (zdroj: Tváře undergroundu / Ivana Denčevová, František Stárek Čuňas, Michal Stehlík, Radioservis, 2012; Fenomén Karel Kryl / Ivana Denčevová, Michal Stehlík a kol). Zřejmě jen shodou náhod je jejich spoluautorkou redaktorka Čro Ivana Denčevová. Ta s panem Stehlíkem v roce 2016, kdy kandidoval do senátu, natočila i píárově pojatý pořad. A ten se dokonce vysílal v předvolební době, kdy směrnice ČRo zakazuje zvát kandidáty před mikrofon (zdroj zde). Michal Stehlík je navíc zastupitelem Dačic, přestože členové Rady ČRo nesmí zastávat žádné veřejné funkce. O profesionalitě pana Stehlíka pak svědčí i to, že si v roce 2014 jako místopředseda nechal od Rady ČRo proplatit náklady spojené s osobním výletem na olympiádu v Soči (zdroj zde).
V nedávné minulosti byla volba rady veřejnoprávních médií doprovázena záplavou zpráv. Palcové titulky oznamovaly napojení tehdejšího předsedy rady na premiéra. MF Dnes a Lidové noviny k tomu jako jediná média využívala upravené zprávy z ukradené e-mailové korespondence, ke které se přihlásila neonacistická skupina. Rezignace tehdejšího předsedy Rady ČRo pak významně ovlivnila zvolení současného generálního ředitele Reného Zavorala. Následné personální změny v rozhlase pak zcela překreslily jeho tvář. Šéfredaktorem zpravodajství a publicistiky se stal Martin Ondráček, který před tím působil na klíčové pozici v MF Dnes. Zpravodajský portál rozhlasu vede Radek Kedroň, někdejší šéf Lidovky.cz. Spolu s nimi nastoupila do vedoucích pozic řada dalších lidí, kteří jsou přímo spojeni s mediální divizí Agrofertu. Zásadní změny v Českém rozhlasu probíhají bez zájmu ostatních médií. Volbou vhodných loajálních figur do Rady bude proces transformace veřejnoprávního média v jednu z firem pod vlivem Andreje Babiše završen.