Odpovědi Kanceláře prezidenta republiky a jejích příspěvkových organizací na jednoduchý dotaz, kdo natáčí desítky videí pro Hrad, dostávají poněkud absurdní rozměry. Lesní správa Lány odmítá, že by platila nebo se podílela na výrobě videa, které mělo očistit jejího ředitele Miloše Baláka od mediálních kauz. Sám ředitel však natáčení videa v nepřístupné Lánské oboře povolil.
Kancelář prezidenta republiky stále nedokáže vysvětlit, kdo natočil většinu z více než šesti desítek videí, které Hrad publikoval od roku 2018 na svých oficiálních profilech (YouTube, Facebook a web hrad.cz).
Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, prezidentská kancelář se nehlásí k výrobě či objednávce několika „vysvětlujících“ videí, kde kancléř Vratislav Mynář komentuje své kauzy spojené buď s Lánskou oborou, nebo s nátlakovým dopisem čínské ambasády bývalému šéfovi senátu Jaroslavu Kuberovi.
Hrad navíc tvrdí, že neplatil a neobjednával ani další videa zveřejněná na jeho profilech – spíše odlehčené pohledy do hradního zákulisí moderované Mynářovou manželkou Alexandrou.
Ředitel „jen“ povolil natáčení
K videím se nehlásí ani Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky. V naposledy zveřejněném červnovém videu „Lánská detektivka“ šéf Lesní správy Miloš Balák spolu s kancléřem Mynářem komentují kauzy, kvůli kterým policie Baláka obvinila (šlo o podezření z manipulace státních zakázek či z nevykázané těžby kamene), přičemž prověřovala i Mynáře.
Sám Balák v závěru zmíněného videa do kamery říká: „Mně nyní nezbývá nic jiného než natočit tohle video, abych ukázal lidem pravdu.“ Přesto však tvrdí, že s výrobou ani objednávkou videa nemá jím vedená Lesní správa Lány nic společného.
„K tvorbě zmiňovaných videí nemá Lesní správa Lány žádný právní vztah,“ odpověděl Miloš Balák na dotaz HlídacíPes.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Lesní správě Lány tak podle Baláka nevznikly v souvislosti s natáčením žádné náklady.
Redakci zajímalo i to, komu přesně bylo uděleno povolení natáčet v jinak nepřístupné Lánské oboře, kam se novináři dostanou jen zřídka při hromadných exkurzích.
„Povolení udělil ředitel Lesní správy Lány,“ ukázal sám na sebe Balák. Komu povolení udělil, však už neřekl.
Uklízení stop
Několik videí pro Hrad v posledním roce vyrobila i soukromá internetová televize XTV moderátora Lubomíra „Xavera“ Veselého, se kterou Hrad loni uzavřel smlouvu na natáčení videorozhovorů. Když však HlídacíPes.org tento týden upozornil na možné starší propojení XTV, hradního mluvčího Víta Nováka a majitele karlovarské audiovizuální agentury Studio F13, zmizel z internetu jeden z důkazů.
Majitel Studia F13 Jakub Mikulášek byl ještě začátkem týdne uveden jako kontaktní osoba u firmy Six Fresh, kterou spoluvlastní právě „Xaver“ Veselý a která vydala několik jeho audioknih.
Kokrétně šlo o web virtuální galerie Open Prague Gallery, kterou Six Fresh provozuje. Po vydání textu na HlídacíPes.org však Mikuláškův mobil z webu zmizel, stejně jako zmínka o partnerství s webem Parlamentní listy (viz printscreen).
Proč zmizel z webu „Xaverovy“ firmy partnerský odkaz, ředitel redakce Parlamentních listů Jaroslav Polanský neví: „O této otázce nejsem informován a nespadá do mé působnosti. Budete se muset ptát jinde,“ napsal.
Sám Mikulášek, jehož firma v minulosti pracovala jak pro XTV, tak pro městskou část Praha 10, když tam jako mluvčí působil zmiňovaný Vít Novák, odmítl na dotazy HlídacíPes.org odpovědět.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.