Potravinové alergie jsou podle odborníků celosvětově na vzestupu. Většina z nich postihuje děti. Jedním z možných vysvětlení tohoto trendu je prý velká konzumace ultrazpracovaných potravin ve společnosti. Dalším faktorem pak může být nedostatek vitamínu D.
Nedávná studie publikovaná v časopise Lancet Public Health, jejímž hlavním autorem je Paul Turner z Imperial College London, odhalila, že potravinové alergie se mezi lety 2008 a 2018 zdvojnásobily. Ze zkoumání údajů z ordinací britských praktických lékařů vyplývá, že ve všech věkových skupinách se potravinové alergie zvýšily z 0,4 na 1,1 procenta populace.
Větší výskyt této alergie však není patrný pouze ve Spojeném království, nýbrž po celém světě. Odborníci v této souvislosti předložili celou řadu hypotéz, které mají projít testováním.
Co vlastně potravinovou alergii způsobuje? Obecně lze říct, že imunitní systém přehnaně reaguje na určitý druh potravin, následně uvolňuje chemikálie, které zapříčiňují příznaky jako například svědění kůže a kopřivka, oteklý obličej, oči nebo rty, dýchací potíže nebo dokonce zástavu srdce. „Pokud je vaše imunitní reakce spuštěna špatnými potravinami, zabije vás v podstatě tím, že se vás bude snažit chránit,“ vysvětluje podle The Guardian klinická antropoložka Theresa MacPhailová.
Mezi možné příčiny nárůstu této nemoci patří prý také vzestup „západní“ stravy, která má vysoký obsah ultrazpracovaných potravin. Studie z roku 2022, která byla v USA zpracována na zhruba 3000 dětech a 4256 dospělých, naznačila, že právě konzumace těchto potravin souvisí s příznaky potravinové alergie.
Další teorie v kontextu vzniku této alergie vypovídá o nedostatku vitamínu D, který naše tělo produkuje, pokud je vystaveno slunečnímu záření. Podle průzkumů tráví děti daleko více času u počítače či televize, místo toho, aby si hrály venku. Tento trend však probíhá více než deset let a zahrnuje rovněž nadměrné používání tabletů, herních konzolí a chytrých telefonů.
Roli při vzniku nemoci údajně může hrát také nadměrné používání antibiotik u malých dětí, což může mít vliv na trávící trakt. Případně rostoucí míra znečištěného ovzduší.