Auta zaparkovaná v okolí chemičky Lovochemie, Preol a Glanzstoff v Lovosicích mají poškozený lak a skla. Nestalo se to poprvé. Incident vyšetřuje kriminálka, Česká inspekce životního prostředí a místní odbor životního prostředí. Dvě z uvedených chemiček patří do Agrofertu, který stíhaný premiér Andrej Babiš formálně odložil do svěřeneckého fondu.
Vyšetřování začalo před pár dny, zatím není jasné, z jaké fabriky prášek v ovzduší, který dokáže rozleptat i lak auta, je. Co je však zřejmé i bez vyšetřování – lidé tady tuto látku dýchají. Nejde přitom zdaleka o jediný podobný problém. Stejné potíže hlásili obyvatelé žijící poblíž areálu, kde chemičky sídlí, i před rokem. Tehdy však vyšetřování nemělo výsledek. „Podobný incident už byl řešen Lovochemií ve spolupráci s firmou Glanzstoff Bohemia minulý rok, kdy bylo stejným způsobem poškozeno asi 40 aut. Údajně celou věc šetřila ČIŽP, která nic nezjistila,“ připomněl pro Litoměřický Deník Vojtěch Hamerník, vedoucí odboru životního prostředí na městsklém úřadu Lovosice.
[ctete postid=“216338″ title=“Lovosice jsou Babišův skanzen. Lidé zde milují největšího znečišťovatele ovzduší. Dostal 60 % hlasů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/10/F201703241446001-385×230.jpeg“ excerpt=“Tohle by si snad nevymyslel ani George Orwell, prorok totalitních “ permalink=“http://forum24.cz/lovosice-jsou-babisuv-skanzen-lide-zde-miluji-nejvetsiho-znecistovatele-ovzdusi-dostal-60-hlasu/“]216338[/ctete]
Jde o příklad, kde lze učebnicově popsat, jak vypadá střet zájmů. Pojďme na to. Dvě ze tří fabrik, které jedovatou látku mohly vypustit, patří Andreji Babišovi. Událost vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí přímo spadající pod ministertsvo životního prostředí, tedy pod Richarda Brabce, bývalého ředitele jedné z „vyšetřovaných“ chemiček, Lovochemie. Na vyšetřování dále dohlíží odbor životního prostředí lovosického městského úřadu. Zdejší radnice je pod absolutní vládou hnutí ANO. Mezi místní reprezentanty hnutí patří také nemalý počet zaměstnanců Agrofertu. V nedávných komunálních volbách tady ANO získalo 60% hlasů.
Samozřejmě, mezi inspektory a úředníky je stále ještě řada nestranných profesionálů, ale i tito nestranní profesionálové mají poněkud stíženou situaci, vyšetřují-li svého vlastního šéfa. Nelehký úkol.
V prekérní situci jsou představitelé zdejší radnice. Musejí se potýkat se závažným problémem města. Neustále mu ubývá obyvatel. Jenže, jak je nalákat, když je v ovzduší látka, která dokáže rozleptat lak automobilů? A co asi taková látka napáchá v lidském těle?
Nejde o jediný ekologický problém ve městě. Každý, kdo sem přijíždí od Litoměřic, dostane „facku“ zápachu už při cestě okolo Preolu. V této fabrice Agrofert zpracovává řepku na příměs do biopaliv, kterou za mimořádně výhodných podmínek prodává státu. Z komínu Lovochemie pro změnu čas od času vyšlehují oranžové nebo žluté dýmy. Představitelé chemičky to vysvětlují jako standardní proces nájezdu výrobny kyseliny. Známý je také případ, kdy Lovochemii unikl jed do Labe, uhynuly minimálně desítky ryb. A že jsou zdejší chemičky Agrofertu velkým zaměstnavatelem? Nejsou. Pracuje tu 600-700 lidí.