
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Nový druh virové hemoragické horečky se aktuálně rychle šíří v Demokratické republice Kongo. Odborníci zatím nevědí, jak se s nemocí vypořádat. Zároveň je znepokojuje, že k úmrtí nakažených pacientů dochází většinou pouhé dva dny od nástupu počátečních příznaků.
Od začátku letošního roku se obyvatelé středoafrické Demokratické republiky Kongo potýkají s neznámým virem. Nemocí se již nakazilo asi 419 lidí, více než 50 z nich zemřelo. Alarmující je především fakt, že interval mezi nástupem příznaků a následným úmrtím je většinou pouhých 48 hodin. „To je skutečně znepokojivé,“ sdělil podle Time ředitel nemocnice Bikoro Serge Ngalebato.
První ohnisko neznámého viru bylo zaznamenáno ve městě Boloko. Nemoc se objevila u tří dětí, které snědly netopýra, což je v některých afrických regionech zcela běžné. U těchto dětí se následně začaly projevovat příznaky hemoragické horečky, mezi něž patří především horečka, krvácení, zvracení, průjem a někdy také ztráta sluchu a rovnováhy. Necelé dva dny od výskytu nemoci tyto děti zemřely.
Další ohnisko nemoci propuklo 9. února ve městě Bomate. Vědci se nejprve domnívali, že se jedná o ebolu, která se projevuje podobnými příznaky. Vzorky ze 13 případů byly podle Světové zdravotnické organizace (WHO) odeslány k testování do tamního Národního ústavu pro biomedicínský výzkum. Výsledky prokázaly, že se však nejedná o ebolu, ani o běžné hemoragické horečky.
Virová onemocnění se v posledních letech v afrických státech objevují velmi často. WHO v roce 2022 uvedla, že počet ohnisek na kontinentu vzrostl za poslední desetiletí o více než 60 procent.