Je vrcholně ostudné, že neznáte alespoň základní platné zákony České republiky, vpálila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nově zvolené europoslankyni za hnutí ANO Jaroslavě Pokorné Jermanové. Ta se pustila do šéfky resortu obrany kvůli chystané novele zákona o vojenské policii. Podle ní chce Černochová lidem zakázat, aby chodili na houby v maskáčích.
„Chápu, že pochopení psaného textu nikdy nepatřilo mezi vaši nejsilnější disciplínu, ale byla jste: místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a poslankyní, teď jste europoslankyní a je vrcholně ostudné, že neznáte alespoň základní platné zákony České republiky,“ vzkázala Jana Černochová europoslankyni Jaroslavě Pokorné Jermanové. „Jste trapná,“ doplnila ministryně obrany.
Černochová si nenechala líbit slova Jermanové, podle které se šéfka resortu obrany „zbláznila“. „To už se ministryně Černochová dočista zbláznila? To chce zakázat lidem, aby chodili na tramp nebo na houby v maskáčích? A kdy zakáže myslivcům nosit na lov zbraně? Bude nám tedy vláda kvůli pár chlapíkům nařizovat, co si můžeme ve volném čase oblékat?“ napsala na sociální síti Babišova europoslankyně.
„Přeci si nemůže myslet, že jim v jejich činnosti zabrání tím, že zakáže nosit cokoliv, co připomíná vojenské uniformy. Pak zakážou třeba černou a za chvíli budeme všichni nosit slušivý pětikoaliční stejnokroj,“ vypálila Jermanová směrem k Černochové.
Zákaz nošení uniforem platí už nyní
Europoslankyně za hnutí ANO takto reagovala na chystanou novelu zákona o vojenské policii, která počítá například se zvýšením pokuty za nošení vojenského stejnokroje. Ten smí na sobě mít pouze vojáci nebo například studenti vojenských škol. Ostatním to zakazuje zákon.
„Vojenský stejnokroj a vojenské odznaky nosí jen vojáci v činné službě. Při slavnostních příležitostech mohou nosit vojenský stejnokroj vojáci v záloze a také osoby, kterým bylo nošení vojenského stejnokroje povoleno služebním orgánem. V rozsahu stanoveném služebním orgánem mohou vojenský stejnokroj nebo jeho součásti nosit také žáci a studenti vojenských škol,“ stojí v Zákoně o ozbrojených silách České republiky z roku 1999.
„Fyzická osoba, která není vojákem v činné službě, se dopustí přestupku tím, že úmyslně na místě veřejnosti přístupném nosí neoprávněně vojenský stejnokroj, nebo takové součásti vojenského stejnokroje, které jsou s úplným vojenským stejnokrojem zaměnitelné,“ je dále napsano v zákoně. „Zatímco nyní mohou hříšníci vyfasovat flastr až tři tisíce korun, nově je v plánu až padesát,“ napsal deník MF DNES.
Houbaři se obávat nemusí
Vojenská policie chce pokutovat za nošení uniforem například skupiny domobrany, které si hrají na samozvané bezpečnostní hlídky, objevují se na protestních akcích a často sympatizují s Ruskem. „Novela reaguje na stále častější situace, kdy lidé vojenský stejnokroj či jeho součásti zneužívají a nosí jej na veřejnosti neoprávněně a často takovým způsobem, že armádu a další ozbrojené síly znevažují. Společenská škodlivost takového chování v době zvýšeného mezinárodního napětí a ruské agrese na Ukrajině stoupá a není možné na ni nereagovat,“ vysvětlila podle deníku ve svém prohlášení Vojenská policie.
Slova Jermanové o tom, že chce ministryně Černochová zakázat houbařům chodit v maskáčích, vyvrací vyjádření Vojenské policie. Ta totiž takové osoby pokutovat neplánuje. „Bezúhonné osoby, například z řad hráčů airsoftu, houbařů, trampů, outdoor nadšenců a dalších neplánuje Vojenská policie v žádném případě kriminalizovat. Z obecného principu je na správním uvážení příslušných orgánů zhodnotit, zda se v daném případě jedná o neoprávněné zneužívání stejnokroje, které je nutné postihovat podle zákona, či nikoliv,“ vzkázala Vojenská policie. Obávat se podle ní nemusí ani střelecká komunita, jejíž členové často v maskáčích a taktickém oblečení na střelnice chodí.
Bezpečnostní situace v Evropě
Podle deníku se v plánované novele objevuje také zákaz fotografování vojenských objektů, který už platí třeba v sousedním Polsku či na Slovensku, povolení sestřelit dron nad vojenským územím, rušit elektronickou komunikaci nebo více pravomocí ke vstupu do soukromých domů či na pozemky.
„Lze si jen těžko představit, že by vojenský policista neměl zakročit například v případě, kdy je někdo na vedlejším soukromém pozemku týrán, a on by tomu měl nečinně přihlížet a čekat na příjezd policie, nebo přestal pronásledovat pachatele zločinu a nechal jej uniknout,“ vysvětlila Vojenská policie, která požadavek na více pravomocí pro své lidi obhajuje zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě.