ROZHOVOR / Andrej Babiš je pragmatik a použije, co se v danou chvíli hodí, zhodnotil v rozhovoru pro deník FORUM 24 politolog Lubomír Kopeček účast předsedy hnutí ANO na setkání ultrakonzervativců v Budapešti pod záštitou maďarského premiéra Viktora Orbána. Celou akci Conservative Political Action Conference, která má propojit americké a evropské konzervativce, by nepřeceňoval. Na Babišovo hnutí to podle politologa z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI nebude mít vliv, protože ANO je adaptabilní tvor, který se přizpůsobuje situaci.
Mohl byste popsat, v čem je Andrej Babiš „konzervativní politik“, když se rozhodl takové akce zúčastnit?
Andrej Babiš je šikovný technokratický populista, který adaptuje své politické apely a to, s čím pracuje, podle aktuální situace a také podle voličů, které chce oslovit. Když to vezmu zpětně, nic konzervativního na Andreji Babišovi v prvních letech jeho politické kariéry nevidím. To, s čím dnes pracuje, je v zásadě snaha být atraktivní pro některé starší voliče i v kulturních tématech. Neoslovovat je jen tím, že je schopný manažer, člověk, který jim zvedl důchody a případně zajistil různé sociální dávky či úlevy, ale jít vstříc i jejich řekněme tradičnějšímu pohledu na svět. Svět, který zahrnuje řád a pořádek a nedějí se v něm kulturní excesy.
Proč se rozhodl zúčastnit? Co tím Andrej Babiš sleduje? Loví voliče, nebo má jiný cíl?
Samozřejmě v tom hraje roli blízkost k Viktoru Orbánovi, to je dlouhodobější záležitost datující se do doby migrační krize let 2015 a 2016. Andrej Babiš dodnes udržuje vazbu k Orbánovi živou – viz to, že ho maďarský premiér agilně podpořil před posledními sněmovními volbami. Je pravda, že v některých tématech, právě v oblasti kulturních válek, je Viktor Orbán velmi schopný, takže to dává smysl nejen z hlediska této starší linky mezi nimi, ale i z hlediska témat, která chce zjevně Babiš do určité míry nyní využívat.
Jak je ale možné, že na mezinárodní konzervativní akci pozvali českého populistu?
Hlavním iniciátorem akce je Viktor Orbán, takže to dává smysl.
S výrazem konzervatismus bych byl v souvislosti s Andrejem Babišem velmi opatrný. On je opravdu pragmatik a použije, co se v danou chvíli hodí, a nyní se mu zkrátka hodí vystupovat jako někdo, kdo je proti určitým kulturním trendům, což konvenuje minimálně části jeho voličů. Něco podobného říká Orbán, byť ten to má ideologicky mnohem propracovanější, takže na tom se mohou potkat. Andrej Babiš má teď relativně dost volného času, ve sněmovně příliš aktivní není, v prezentaci ANO směrem k veřejnosti se posunuli do popředí Alena Schillerová a Karel Havlíček. Takže může v tuto chvíli popustit uzdu některým svým dalším aktivitám.
Může to mít souvislost s blížícími se volbami do Evropského parlamentu, kde je ANO momentálně ve frakci Renew Europe?
Po evropských volbách se budou znovu vytvářet frakce v Evropském parlamentu. Může tu být cesta k tomu, že by se strany Fidesz Viktora Orbána a ANO Andreje Babiše mohly na půdě Evropského parlamentu spojit. Považuji to ale spíš za méně pravděpodobné. Podle mě Andrej Babiš raději zůstane tam, kde je, tedy ve frakci evropských liberálů, která je teď třetí největší v Evropském parlamentu, čemuž odpovídá její vliv.
Dá se Babiš považovat za příznivce Donalda Trumpa? Co mají společného?
Je dobré být opatrný. Samozřejmě Donald Trump má některé rysy, které odpovídají profilaci Andreje Babiše. Je tu vysoká míra pragmatismu, pracuje s antiestablishmentovými akcenty, prezentuje příběh úspěšného podnikatele a má malý respekt k ústavním bariérám. To se dá najít u Babiše stejně jako u Trumpa.
Na druhou stranu americké a české prostředí je hodně rozdílné a ti dva v mnohém také. U Babiše jsem nezaznamenal silný nativismus, se kterým pracuje Trump, a myslím si, že důvody jsou pochopitelné. Nativismus je kombinace nacionalismu a xenofobie. Když se podívám na Babiše coby člověka, který značnou část svého života strávil na Slovensku, nemluví dobře česky, tak představa, že dokáže fungovat jako radikální český nacionalista, působí poněkud úsměvně.
Samozřejmě nějaké xenofobní tendence se u něj v určitých okamžicích dají najít. Bylo to vidět při už zmíněné migrační krizi nebo nedávno při prezidentských volbách. Ale podobnost mezi Trumpem a Babišem bych nepřeháněl. Oba dále fungují v jiném politickém kontextu. Američtí republikáni rozhodně nejsou stranou, kterou by Trump ovládal tak jako Babiš ANO. To, že jsou oba političtí podnikatelé, neznamená, že se mezi nimi dá udělat rovnítko.
Co od Andreje Babiše můžeme očekávat? O čem bude podle vás hovořit?
Netuším. Předpokládal bych, že pochválí Viktora Orbána. Pravděpodobně se v jeho projevu objeví něco o výzvách, rizicích dnešního světa a určitě něco o migraci.
Bude podle vás komentovat válku na Ukrajině?
Počkejte si na jeho projev. Nebudu spekulovat.
Jak jeho účast na akci krajní pravice může ovlivnit hnutí ANO, které se pyšní tím, že jde o catch-all party?
Jednak ANO catch-all party není, to je strana politického podnikatele, což je dost odlišná politologická kategorie. Druhá podstatná věc je, že bych celou tu akci v tuto chvíli nepřeceňoval. Je pravda, že Andrej Babiš má nyní tendenci hledat ideovější kotvy, což se projevuje slovními obraty o konzervatismu. Podle mne to ale pro ANO ideologicky nic zásadnějšího neznamená. Může to být něco, co zase za dva tři roky zeslábne či úplně vymizí. ANO je adaptabilní tvor, který se přizpůsobuje situaci a hledá témata, která jsou zrovna atraktivní.
V tuto chvíli oslovuje většinou levicové voliče a nedává smysl, aby se snažilo o nějaké propracování konzervativní ideologie. Z té akce, byť přitahuje mediální pozornost, bych proto nevyvozoval zásadní závěry.