Čím silnější bude pozice Ukrajiny na bojišti, tím silnější bude u jednacího stolu, až ten čas přijde. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady John Kirby s tím, že o tom, kdy čas na rozhovory o míru nastane, rozhodne ukrajinský prezident Zelenskyj a nikdo jiný.
Podle plánu vypracovaného bývalými náčelníky štábu Rady národní bezpečnosti Spojených států v Trumpově administrativě Keithem Kelloggem a Frederickem Fleitzem by během mírových rozhovorů došlo k příměří na základě současné bojové linie.
Svou strategii už představili i exprezidentu Trumpovi, který se na podzim pokusí získat druhý mandát v Bílém domě. „Netvrdím, že s ní souhlasil nebo souhlasil s každým jejím slovem, ale byli jsme rádi, že jsme dostali zpětnou vazbu,“ řekl Fleitz agentuře Reuters. Strategie nastíněná Kelloggem a Fleitzem je zatím nejpodrobnějším plánem spolupracovníků Trumpa.
Podle Kelloga, který spolu s Fleitzem zastává vedoucí funkci v America First Policy Institute, Trumpovi přátelském think-tanku, bude v případě Trumpova vítězství klíčové rychle dostat Rusko a Ukrajinu k jednacímu stolu. „Říkáme Ukrajincům: Musíte zasednout k jednacímu stolu, a pokud k němu nezasednete, podpora ze strany Spojených států vyschne,“ popsal pro Reuters. „Musí (Vladimir Putin, pozn. red.) přijít k jednacímu stolu, a pokud k němu nepřijde, pak dáme Ukrajincům vše, co potřebují, aby je zničili v poli.“
Podle dokumentu by Rusko k jednacímu stolu měl přimět také slib, že členství Ukrajiny v NATO bude odloženo. Fleitz dodal, že Ukrajina podle jejich plánu nemusí formálně postoupit území Rusku. Přesto je podle něj nepravděpodobné, že by Ukrajina v nejbližší době získala zpět účinnou kontrolu nad celým svým územím.
K plánu na mír na Ukrajině se ve středu vyjádřil i mluvčí americké Národní bezpečnostní rady John Kirby. „Nic o Ukrajině bez Ukrajiny,“ prohlásil na tiskové konferenci. „A my stojíme pevně za tím, aby měl prezident Zelenskyj vše, co potřebuje, aby, pokud a až bude připraven jít k jednacímu stolu, mohl to udělat z pozice síly a aby věděl, že má naši podporu a podporu asi 50 zemí,“ dodal.
Na rozdíl od některých lidí se podle něj americký prezident Joe Biden „domnívá, že jakékoli rozhodnutí o jednání musí být na prezidentu Zelenském a na Ukrajině“. „Nebudeme nutit Ukrajinu, aby se vzdala jakéhokoli svého území, protože chápeme, že pokud by Putinovi bylo dovoleno dobýt Ukrajinu a podrobit si její lid, následky by byly vážné. Jemu i diktátorům po celém světě by to jen dodalo odvahu a myslíme si, že svět by byl mnohem nebezpečnějším místem,“ uzavřel Kirby.
Trump opakovaně prohlásil, že hlavní prioritou v jeho druhém funkčním období bude rychlé vyjednání ukončení rusko-ukrajinské války. Na začátku května během projevu k voličům v New Jersey zopakoval, že rusko-ukrajinskou válku ukončí, jakmile se stane americkým prezidentem.
Podle zdrojů amerického deníku The Washington Post chce válku na Ukrajině ukončit postoupením území Ruské federaci. Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi údajně řekl, že nehodlá finančně podporovat Ukrajinu, a je přesvědčen, že tak ukončí válku Ruska proti této zemi.