Nigel Farage si vsadil 1000 liber (téměř 35 000 Kč) na to, že Británie po nadcházejícím referendu opustí Evropskou unii. Vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) je mužem, který Británii vyvedl ven z Evropské unie, píše dnes německý list Der Spiegel. Farage je podle něho velkým vítězem brexitu – o návrh na referendum o vystoupení z EU usiloval celých 25 let.
Tisíc liber byla podle mluvčího Ladbrokes nejvyšší částka vsazená u této agentury na brexit. „Kdo jiný než Farage by ji měl učinit?“ dodal mluvčí na adresu někdejšího makléře z City a současného poslance Evropského parlamentu, známého svými kontroverzními výroky.
Před referendem tvrdil, že Britové teď mají možná poslední šanci, aby si vzali zpět svou nezávislost a svobodu, o které je podle něj Evropská unie připravila. „Když se rozhodnete jít proti establishmentu, pak musíte mít iniciativu,“ řekl.
Agresivní kampaň známého britského pravicového populisty a jeho strany UKIP byla plná xenofobie. Díky ní se podařilo dostat do popředí především protiunijní téma imigrace, a přehlušit Cameronovy ekonomické argumenty. Nostalgické a nacionalistické nálady ve společnosti posiloval Farage slogany jako „Chceme zpět naši zemi!“
Jedno z nejhlasitějších hesel jeho kampaně bylo, že Británie ušetří odchodem z EU 350 milionů liber a že tyto penízebudou investovány do zdravotnického systému. Po referendu poté v televizi veřejně popřel tvrzení kampaně UKIP jako „chybu“. A dodal, že on osobně nic takového neřekl. Někteří Britové ho přirovnávají k Donaldu Trumpovi – podporuje ho hodně lidí s nižším vzděláním, obyvatelů periferií a venkova.
Na rozdíl od britské politické elity je 52letý Nigel Farage lidem blízký svým vystupováním „mužem od vedle“, se kterým můžete kdykoliv zajít na pivo. Je zručný manipulátor a těžký kuřák, fotografům rád pózuje nad půllitrem piva a s cigaretou v ruce.
Díky úspěchu kampaně a následně i v referendu o členství Spojeného království referenda Evropské unie má Farage historicky „větší dopad na Británii než většina jejích premiérů,“ říká například Rob Ford, politolog na univerzitě v Manchesteru.
Milion liber pro poslance
Politická kariéra Nigela Farage odstartovala již na střední škole (kterou nedokončil, odešel v 16 letech), tehdy nastoupil na praxi ke konzervativcům. V roce 1991 stranu opustil na protest proti proevropské politice tehdejšího premiéra Johna Majora, jehož vláda se připojila k Smlouvě o Evropské unii, tzv. Maastrichtské smlouvě.
V roce 1993 se stal členem UKIP, za niž pak pětkrát kandidoval v národních parlamentních volbách. Jediným a jasným cílem UKIP i politiky Nigela Farage byl od počátku brexit.
Do evropské politiky se Farage propracoval během pouhých pěti let. Kromě jiného se stal oblíbencem britského bulvárního tisku, za jehož pomoci se mu dařilo šířit své protiunijní myšlenky.
Roku 1999 byl poprvé zvolen do Evropského parlamentu. Svůj mandát pak obhájil v letech 2004 a 2009. Do roku 2009 v Evropském parlamentu předsedal euroskeptické frakci Nezávislost a demokracie, dnes společně s Francescem Speronim vede nástupnickou frakci Evropa svobody a přímé demokracie.
„Během pětiletého mandátu každý ze sedmdesáti osmi britských poslanců Evropského parlamentu dostane kolem milionu liber. To pokryje zaměstnání administrativních pracovníků, fungování jejich kanceláří a neustálé cestování mezi jejich domovem, Štrasburkem a Bruselem,“ pronesl například v roce 2009.
Kromě jiného je Farage také politickým „přítelem“ českého exprezidenta Václava Klause, jednoho z předních euroskeptiků. V březnu 2009 ho přijal Klaus v čele skupiny poslanců Evropského parlamentu ze skupiny Independence/Democracy, a ocenil jeho projevy v Evropském parlamentu. O tři roky později přijel Farage do Prahy podruhé.
Svou popularitu živil Farage během své kariéry velmi šikovně, předsudky zjevně nijak netrpí. Mnozí ho považují za bezcitného – což potvrdil třeba když prohlásil, že bitvu s EU vyhrála UKIP „bez jediného výstřelu“. Ve světle násilné smrti labouristické poslankyně a zastánkyně setrvání v EU Jo Coxové, na kterou útočník několikrát vystřelil a posléze ji usmrtil nožem, byl jeho výrok vskutku nevkusně cynický.
I přes veškerý triumf po brexitu ale Nigela Farage podle pozorovatelů čeká brzy konec kariéry a stažení se do ústraní. Ke svému cíli ostatně již dospěl. Jeho mise byla úspěšně splněna.