Více než čtyři stovky nigerijských dobrovolníků s bojovými zkušenostmi se již přihlásily, aby mohly pomoci ukrajinským silám ve válce s Ruskem. Jak ovšem uvádí místní deník PM News, může jejich nasazení nakonec oddálit jedna podmínka, spojená s odletem na Ukrajinu.
Dobrovolníci se podle médií ve čtvrtek sešli v prostorách ukrajinského velvyslanectví v nigerijském Abuji, aby vyjádřili svou připravenost připojit se k napadené straně. Některé bojovníky ovšem překvapil požadavek na zaplacení tisíce dolarů. Ten má sloužit na financování letenek.
“Poplatek je příliš vysoký,“ řekl Monday Adikwu. „Řekli, že bychom měli předložit doklady o vojenské praxi, pasy a tisíc dolarů na letenky a další věci,” vysvětloval. “Když jsem se zeptal, jaký je plat, nejprve tvrdili 7000 dolarů, ale později to změnili na 3300 dolarů měsíčně,” dodal nájemný bojovník.
Adikwu přiznal, že potřebuje peníze, aby se mohl postarat o svých šest dětí. „Chci jít na Ukrajinu, protože jsem voják. Bojoval jsem v Libérii, v Sieře Leone. Byl jsem členem 33. praporu. Když jsem byl v Kosovu, ukrajinští vojáci mě školili, jak střílet a řídit tanky APC,“ popisuje své důvody bývalý voják.
„Když jsem slyšel o Ukrajině, bylo jasno. Jsem farmář, nic nemám. Já jsem bojovník. Řekli, že nám zaplatí, jsem tedy připraven bojovat, abych dostal zaplaceno a mohl se postarat o rodinu. Také budu dělat slávu jménu Nigérie jako důstojný velvyslanec,“ má jasno Adikwu.
„Nemáme strach. Byl to David, kdo zabil Goliáše pouze s pomocí jednoduché zbraně. Takže věřím, že můj odjezd na Ukrajinu jim přinese vítězství,“ dodává.
Zdá se však, že účast nigerijských dobrovolníků nakonec bude provázet mnoho komplikací.
Druhý tajemník ukrajinského velvyslanectví v Nigérii Bohdan Šoltys totiž přiznal, že kvůli uzavřenému leteckému prostoru bude přesun na Ukrajinu složitý. Zároveň uvedl, že vzhledem k tomu, že Nigerijci potřebují víza pro návštěvu Rumunska a Polska (odtud by se mohli dostat na Ukrajinu – pozn. red.), bude pro ně obtížné využít i pozemní hranice.
Šoltys také zdůraznil, že Ukrajina nenabírá žoldáky, ale dobrovolníky. „Pokud chce někdo bojovat za Ukrajinu nebo jakoukoli jinou zemi, může to dělat pouze jako dobrovolník. Pokud Ukrajina těmto lidem zaplatí, budou z nich v ten moment žoldáci, a to je v rozporu s mezinárodním právem,“ vysvětlil diplomat.
„Obecně platí, že když se člověk přidá k armádě jiné země, pobírá mzdu, jakou dostávají vojáci daného státu. Tak to funguje na celém světě. Přicházíte bojovat, protože byla spáchána nespravedlnost,“ dodává Šoltys.