V žádném případě nezpochybňuji pomoc Ukrajině všemi dostupnými prostředky až do porážky Ruska, vysvětlil na sociální síti twitter nově zvolený prezident Petr Pavel svoji poznámku na víkendové Mnichovské bezpečnostní konferenci. Tam během panelové diskuze vyzval západní politiky, aby ve vztahu k Ukrajině byli realisty a doufali v to nejlepší, ale připravovali se na to nejhorší. Na jeho slova později podrážděně reagoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
„Moje poznámka na panelu o Ukrajině na Mnichovské bezpečnostní konferenci v žádném případě nezpochybňovala pomoc všemi dostupnými prostředky až do porážky Ruska. Jako bývalý voják se ale nechci řídit nadějí nebo vírou. Dávám přednost realistickému pohledu a analýzám založeným na faktech. Proto je třeba dodat, že státům, které nejsou ve válce, se snadno hovoří o nejlepším možném výsledku, tedy úplném vítězství, když jejich lidé neumírají,“ napsal nově zvolený prezident Petr Pavel na twitter.
Nikdo by podle něj neměl tlačit Ukrajince k ústupkům, dokud existuje reálná šance na vítězství, ale ani vzbuzovat nenaplnitelná očekávání a naděje bez reálného základu. „Ukrajinci umírají a budou bohužel dále umírat. Může dojít k situaci, kdy si sami vyhodnotí, že cena za osvobození dosud okupovaného území je příliš vysoká a zdroje nedostatečné. Takové rozhodnutí ale mohou učinit jen oni sami,“ dodal.
Reagoval tak na podrážděnou reakci ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby. Tomu se nelíbilo, že na víkendové konferenci v Mnichově nově zvolený prezident České republiky vyjádřil skepsi ohledně toho, že se Ukrajině podaří v tomto roce vyhrát válku, a řekl, že je třeba přemýšlet nad tím, jakým způsobem má být Rusko poraženo. Varoval také před tím, že v případě porážky Ruska může dojít k jeho rozpadu.
„Mohla by vést ke kolapsu Ruska. A pokud se Rusko rozpadne, můžeme mít více problémů. Nebudeme mít nikoho, s kým můžeme jednat o bezpečnostních zárukách a pracovat na budoucí bezpečnostní architektuře Evropy,“ nastínil Pavel při veřejné diskuzi, které se účastnili také bývalý ředitel americké CIA David Petraeus a několik premiérů severských zemí.
„Musíme být obezřetní ohledně podpory Ukrajiny v dosažení určitých výsledků. Ukrajina v určitém bodě může změnit své vlastní představy,“ dodal Pavel s tím, že západní politici by měli být realisté a doufat v to nejlepší, ale připravovat se na to nejhorší.
Ukrajinský ministr zahraničních věcí Kuleba v reakci na Pavla zmínil, že by se takového způsobu uvažování měli státníci vyvarovat. „V případě podpory Ukrajiny musíte Ukrajině věřit, a ne nás připravovat na nejhorší,“ uvedl podle Ukrajinské pravdy Kuleba a dodal, že neexistuje rozdíl mezi těmi, kteří říkají frázi „Ukrajina se může vzdát“, a těmi, kteří říkají frázi „Ukrajina se pravděpodobně bude muset vzdát“.