Skupina Bauer Media odmítá, že by v pozadí jejího odchodu z českého mediálního trhu stály spory s vládou Andreje Babiše. „Uvažovali jsme čistě ekonomicky,“ reagovalo její hamburské ústředí na dotaz HlídacíPes.org. Bauer Media prodala ke konci listopadu svých více než třicet tištěných českých titulů právě do rukou Babišova vydavatelství Mafra. Cenu za celou transakci žádná ze stran komentovat nechce.
Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš koupí nového vydavatelství posílil svůj vliv v médiích. Jeho mediální dům, zaparkovaný ve svěřenském fondu, tím získal až třetinu českých volnočasových časopisů.
Šlo jen o byznys
„Na pozadí celosvětově klesajících nákladů tištěných časopisů a snižujících se příjmů z reklamy jsme se rozhodli soustředit své aktivity ve vydavatelské oblasti na trhy, kde máme silnou pozici s možností dalšího posilování,“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org Arnd Wagner z komunikačního oddělení hamburské centrály Bauer Media Group.
Skupina se podle něj stahuje z trhů, kde takovou pozici nemá.
„V České republice a na Slovensku jsme neviděli žádnou další možnost posilovat, a tedy dlouhodobě ekonomicky fungovat. To byl důvod prodeje. Podle nás je Mafra v obou zemích (v Česku i na Slovensku, pozn. red.) schopná lépe než my rozvíjet naše atraktivní portfolio časopisů,“ dodal mluvčí.
Skupina v minulých letech popírala, že by se české tituly chystala prodat. Letos, krátce před potvrzením transakce, se ale objevily spekulace, že by za jejím odchodem z Česka mohla být série kontrol finančního úřadu, které údajně do Bauer Media přišly. Finanční úřady spadají do portfolia ministerstva financí, které je v gesci ANO.
Anonymní e-mail s tímto sdělením dostala i redakce HlídacíPes.org. Výsledkem kontrol a nalezených nedostatků měla být prý i pokuta pro Bauer Media ve výši 20 milionů korun.
Mluvčí Bauer Media Wagner však odmítl, že by firma řešila „jakýkoli případ v takové nebo srovnatelné výši či jakékoli právní spory s českými státními orgány“.
Za odchodem skupiny z Česka prý nestály politické tlaky, ani v západní Evropě neobvyklé propojení předsedy vlády s podnikatelskou sférou a vlastnictvím klíčových médií.
„Nikdy jsme nepocítili politický tlak nebo ovlivňování ze strany politických hráčů,“ dodal Wagner.
O vstupu Mafry do Bauer Media se mluvilo delší dobu. Vedení vydavatelství Bauer Media nakonec prodej oznámilo 9. října na setkání se zaměstnanci. Akvizici Mafře schválil v polovině listopadu antimonopolní úřad. Převod Bauer Media pod Mafru nabyl účinnosti 30.11.2018.
O ceně pomlčíme
Neznámá zůstává cena za celou transakci. V médiích se spekulovalo o částce kolem jedné miliardy korun, Bauer Media ale žádné číslo nechce potvrdit.
„S Mafrou jsme se dohodli, že o ceně pomlčíme. Jak víte, je to při podobných transakcích běžná praxe,“ napsal na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Bauer Media Wagner.
Pod vydavatelství Bauer Media patří mimo jiné časopisy Cosmopolitan, Chvilka pro tebe nebo Rytmus života, dále Pestrý svět, Žena a život nebo televizní programy a křížovkářské magazíny. Provozuje i internetové servery JenProZeny.cz, JenProMuze.cz, JenProHolky.cz, Dolcevita.cz nebo Televize.cz. Loni podle odhadů v Česku vydavatelství prodalo kolem 50 milionů výtisků časopisů.
„Bauer media měsíčně zasahují více než pět milionů čtenářů, kteří do značné míry sdílejí pravý i levý konzumní střed, tedy hodnoty, které ANO prodává v kampaních. Akvizice posiluje efektivitu komunikace hnutí s potenciálními voliči v nepolitickém tržním segmentu. Nápadná konzumní přitažlivost časopisů bude nenápadně posilovat efektivitu volebních kampaní ANO,“ uvedl na podzim pro Deník Referendum mediální expert Jaromír Volek.
V současné době Babiš prostřednictvím svěřenského fondu vlastní například deníky Mladá Fronta DNES, Lidové noviny, Metro nebo Rádio Impuls.
Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org