Kreml nevyloučil komunikaci mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a zvoleným prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem ještě před jeho inaugurací 20. ledna příštího roku. Podle zpravodajské agentury RIA Novosti to řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podobně se vyjádřil i ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.
„Komunikace Putina s Trumpem před inaugurací není vyloučena. Kreml vychází z prohlášení zvoleného prezidenta USA,“ řekl podle ruské státní zpravodajské agentury mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň dodal, že nedošlo k žádnému kontaktu ruských představitelů s Trumpovou kampaní a neprobíhají žádné práce na uspořádání setkání Putina se zvoleným americkým prezidentem.
Podobně se podle webu Ukrajinska pravda vyjádřil i ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov. „Nikdy jsme neodmítli kontakty s kýmkoli. Prezident Putin zdůrazňuje náš postoj pokaždé, když se toto téma objeví. Jednání je vždy lepší než vzájemná izolace,“ odpověděl Lavrov na otázku ohledně vyhlídek na kontakty s Trumpovým týmem.
Zvolený americký prezident si už naopak zatelefonoval s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. „Měl jsem skvělý rozhovor s prezidentem Donaldem Trumpem a poblahopřál jsem mu k jeho historicky přesvědčivému vítězství,“ napsal ukrajinský prezident na sociální síti X. Dodal, že se s Trumpem dohodl na úzkém dialogu a rozvoji spolupráce. „Silné a neochvějné vedení Spojených států má zásadní význam pro mír a spravedlivý mír.“
Volal si Trump s Putinem?
Už dříve média přišla s informací, že Trump mohl s Putinem komunikovat sedmkrát za poslední čtyři roky a nejméně jednou od začátku roku 2024. Bývalý americký prezident tuto informaci odmítl potvrdit nebo vyvrátit.
S Putinem měl komunikovat i Trumpův podporovatel a jeden z nejbohatších lidí na světě Elon Musk. Ten měl být od konce roku 2022 v pravidelném kontaktu s ruským prezidentem, napsal americký deník The Wall Street Journal s odkazem na zdroje z okruhu současných i bývalých amerických, evropských a ruských představitelů.
Dva ze zdrojů amerického deníku informovaly o tom, že Putin v jednu chvíli Muska požádal, aby neaktivoval jeho satelitní internetovou službu Starlink nad ostrovem Tchaj-wan a prokázal tak laskavost čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Putinovo Rusko se na Čínu silně spoléhá, pokud jde o obchod, včetně průmyslových zařízení a spotřebního zboží, a o přečkání západních sankcí.
O rozhovorech mezi Muskem a Putinem, které mohou být pro Spojené státy bezpečnostním rizikem, podle The Wall Street Journal nevěděli ani úředníci Bílého domu. Během předvolebního turné po Pensylvánii minulý týden Musk hovořil o důležitosti vládní transparentnosti a poznamenal, že má přístup k vládním tajemstvím. „Mám přístup k přísně tajným informacím. Důvod, proč to drží v tajnosti, je ten, že je to velmi nudné,“ citoval ho americký deník.
„Nevyjadřujeme se k přijímání, ověřování nebo statusu žádné osoby, ani k otázce personální bezpečnostní politiky v souvislosti se zprávami o činech jakékoli osoby,“ okomentoval zprávy o Muskových kontaktech mluvčí Pentagonu. Jeden ze zdrojů však deníku naznačil, že americká vláda v současné době čelí dilematu, neboť je na miliardářově technologii silně závislá.
Jeho SpaceX vynáší na oběžnou dráhu důležité satelity pro národní bezpečnost a je společností, na kterou se NASA spoléhá při přepravě astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět. „Nelíbí se jim to,“ řekl zdroj s odkazem na kontakty mezi Muskem a Putinem.
Zároveň poznamenal, že administrativa nevyjádřila žádné výhrady k možnému porušení bezpečnosti ze strany Muska. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zase uvedl, že jediným kontaktem Kremlu s Muskem byl telefonát, během něhož s Putinem diskutovali o „vesmíru a také o současných a budoucích technologiích“.
Dodal také, že Putin ani kremelští představitelé s Muskem nevedou pravidelné rozhovory. Stejnou informaci potvrdil Musk už v roce 2022.