Donald Trump slíbil, že „nikdy nezakáže TikTok“, pokud se znovu stane prezidentem. Ještě když byl hlavou státu, přitom proti síti ostře vystupoval a považoval ji za hrozbu pro bezpečnost země.
Trump prohlásil, že TikTok nikdy nezakáže, právě ve videu na této sociální síti. Zároveň opět kritizoval současného prezidenta Joea Bidena, který je podle něj „nejhorší prezident v historii“.
V dubnu se snažil použít zákaz TikToku proti Bidenovi. „Aby všichni věděli, zejména mladí lidé, křivý Joe Biden je zodpovědný za zákaz TikToku,“ napsal na své sociální síti Truth Social.
Trump si také na začátku června na TikToku založil vlastní účet, na němž má nyní už téměř 6 milionů sledujících. Když byl prezidentem, jeho vztah k čínské aplikaci TikTok byl ale výrazně odlišný. Považoval ji za hrozbu pro národní bezpečnost. V červenci 2020 například řekl, že ji ve Spojených státech zakáže a že by to mohl udělat ze dne na den.
Aplikaci TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, ve Spojených státech používá 170 milionů Američanů. Země se na celkových tržbách TikToku loni podílela asi 25 procenty.
Zákon o nuceném prodeji sociální sítě ve Spojených státech, který požaduje, aby se společnost ByteDance v Číně zbavila amerických aktiv TikTok do 19. ledna, jinak bude čelit zákazu činnosti, prošel americkým Kongresem v dubnu. Zákon už podepsal i americký prezident Joe Biden.
Zákon je reakcí na rozšířené obavy mezi americkými zákonodárci, že by Čína mohla získat přístup k datům občanů nebo používat aplikaci ke sledování. Před TikTokem dříve varovaly i americké tajné služby.
Firma ByteDance podle svých slov platformu prodávat nehodlá a brání se soudní cestou.
Aplikace vzbuzuje obavy i v dalších zemích. Na úřadech ji zakázaly některé evropské země, nemohou ji stahovat ani úředníci Evropské komise. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal před rokem varování.
„Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok,“ uvedl tehdy úřad.