Nizozemský bezpečnostní úřad (OVV) v úterý zveřejní dlouho očekávanou zprávu o výsledcích vyšetřování tragédie malajsijského letadla na východě Ukrajiny, při níž v polovině loňského července zahynulo 298 lidí. Letoun, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, byl sestřelen nad bojovou zónou ovládanou proruskými separatisty. Nizozemská zpráva se bude týkat zejména příčin neštěstí, odpovědnost za útok na civilní letoun údajně nezkoumala.
„Analýza nedá odpověď o vině, to je záležitost policejního šetření,“ varovali nizozemští vyšetřovatelé před očekáváním konečného rozuzlení tragédie, která výrazně vyhrotila napětí mezi Západem a Moskvou. Zpráva zvláštního policejního týmu sestaveného nizozemskou prokuraturou, jehož členy jsou kriminalisté z několika zemí, má spatřit světlo světa v prosinci.
Kyjev a jeho západní spojenci obviňují z útoku na letoun povstalce vyzbrojované Moskvou či přímo ruskou armádu, Rusko varuje před unáhlenými závěry a předkládá své vlastní verze událostí. Tou hlavní je raketový útok ukrajinského bojového letounu.
Všechny hlavní verze se shodují v předpokladu, že letoun byl zasažen raketou. Předběžná zpráva OVV z loňského září uvedla, že trup letounu proděravělo velké množství rychle letících projektilů, které způsobily, že se stroj ve vzduchu rozpadl. Už tento poznatek vyvolal silné podezření, že letoun sestřelila raketa země-vzduch.
[ctete]26006[/ctete]
Našly se úlomky rakety Buk?
V minulých dnech se objevily nepotvrzené informace, že v tělech mrtvých pasažérů byly nalezeny úlomky ruské rakety země-vzduch typu Buk. Tu údajně používali povstalci, ve výzbroji ji ale mají i ukrajinská a ruská armáda.
Na své zprávě o příčinách tragédie pracovali nizozemští experti bezmála patnáct měsíců. Podle dostupných informací má mít čtyři části. První se má zabývat vlastními příčinami zkázy malajsijského letounu, další pak má analyzovat rozhodnutí povolit přelet dopravního letadla nad válečnou zónou.
Vyšetřovatelé se údajně věnovali i tomu, proč se zprávy o smrti pasažérů dostaly k pozůstalým až po dvou či čtyřech dnech. Dokument má obsahovat také časový rozbor posledních okamžiků před katastrofou včetně odhadu, kdy cestující pochopili nevyhnutelnost tragického konce.
Ještě před zveřejněním zprávy se mají s jejím obsahem seznámit pozůstalí. Dokument má pak veřejnosti tlumočit šéf OVV Tjibbe Joustra na vojenské základně Gilze-Rijen na jihu Nizozemska. Právě tam vyšetřovací tým pracně sestavil torzo trupu malajsijského letounu s použitím úlomků a trosek dopravených z Donbasu. Rekonstruována byla část pilotní kabiny a prostoru pro cestující.
[ctete]27269[/ctete]