Nizozemský europoslanec Jeroen Lenaers v rozhovoru pro deník FORUM 24 popsal následky kontrolní mise do České republiky. Zároveň upozornil na zásadní věc – rezoluce Evropského parlamentu o Andreji Babišovi obsahuje také pasáž o svobodě médií, a tou by se měla zabývat i Evropská komise.
Co je podle vás tím nejzásadnějším zjištěním kontrolní mise europoslanců do České republiky?
Řada toho, co zjistila mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu a co se také píše ve zprávě z této mise, je vážně šokující. Jsme v situaci, kdy předseda vlády členského státu, který je čistým příjemcem a jedním z největších příjemců evropských dotací, využívá tyto dotace pro svůj osobní komerční zisk. Je ostudné, že tento stav v Evropské unii existuje i při vyjednávání o rozpočtu. Právě to je nepřijatelné – aby představitel země jeden den vyjednával o rozdělování evropských peněz v Bruselu a druhý den tyto peníze končily v jeho kapse. Tomu musíme zabránit.
Existuje podle vás reálná možnost, že Andrej Babiš nebude nadále moci vyjednávat a hlasovat za Českou republiku na Evropské radě?
Mělo by to tak být, je to normální postup ve všech demokratických zemích. Nejde o to, zda jde o obecní, národní nebo evropskou rovinu. Pokud profitujete z toho, o čem vyjednáváte, vyjednávat nemůžete. A nemůžete o tom spolurozhodovat. Jsou kolegové europoslanci, kteří například již dříve prodali firmy, které vlastnili, to je věc, kterou by měl udělat každý. Andrej Babiš by neměl být součástí vyjednávání a neměl by na Evropské radě zastupovat českou vládu, dokud se nevyřeší problém jeho konfliktu zájmů.
Jak hodnotíte rezoluci týkající se premiéra Babiše a jeho střetu zájmů, o které by měl v červnu hlasovat Evropský parlament?
Je velmi důležité tuto rezoluci mít. Ukazuje to, stejně jako zpráva kontrolní mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu, že nás téma České republiky zajímá a že evropské peníze musí být vypláceny správně. Nejde o politickou otázku, protože s rezolucí souhlasí i europoslanci za Renew Europe, frakce, do které patří hnutí ANO, oni tuto rezoluci spolupodepsali. To ukazuje, že se na problém díváme objektivně a že řešíme, kam putují evropské peníze a zda je jejich beneficientem pan Babiš. Kvůli situaci kolem koronavirové pandemie máme zpoždění se zařazením rezoluce na program jednání Evropského parlamentu. Pro mě je důležitá nejen samotná rezoluce, ale také to, jaké kroky nastanou, až bude přijata. Když se shodneme na tom, že pan Babiš je v tak obrovském střetu zájmů a že evropské peníze jsou zneužívány, musíme toto téma udržet na stole i nadále.
Zmínil jste frakci Renew Europe. Očekáváte z jejich strany nějaké kroky vůči hnutí ANO?
To záleží na kolezích z Renew Europe. Nemohu hovořit za ně. Ale když budu mluvit za sebe – jako člen Renew Europe bych se opravdu necítil dobře, kdyby hlava státu z mé vlastní frakce využívala evropské peníze pro svůj osobní prospěch. Bude tedy na členech Renew Europe, aby ukázali, jaký je jejich postoj.
Během kontrolní mise do České republiky pan Babiš urazil několik europoslanců včetně předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Moniky Hohlmeierové. Měl by se podle vašeho názoru omluvit?
Je naprosto ostudné a bezprecedentní, aby kolegové, kteří dělají svou práci jako členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu, tedy kontrolují, jak je nakládáno s evropskými penězi, byli během kontrolní mise uráženi. Považuji za neakceptovatelné, aby pan Babiš říkal o českých europoslancích, že jsou vlastizrádci. Takovýmto způsobem je jen rozdělována česká společnost. V Evropském parlamentu naprosto nemá místo urážení demokraticky zvolených politiků a já to odmítám.
Myslíte si, že by měl příští Víceletý finanční rámec pro roky 2021–2027 reflektovat, že některé státy mají problém s konfliktem zájmů?
Určitě. Musíme se postarat o to, aby evropské peníze nebyly vypláceny osobám ve střetu zájmů. Tento týden se zabýváme absolutoriem rozpočtu za rok 2018. Evropská lidová strana chce, aby se pravidla změnila tak, aby bylo napříště zabráněno případům, jako je ten pana Babiše. Ale není to jen o České republice, máme tu i další. Musíme udělat vše pro to, abychom minimalizovali výskyt takových případů a abychom zastavili přívod evropských peněz k těm, kteří je dostávat nemají.
Jsou tu ale i další nástroje, jak současný problém řešit. Doporučení Výboru pro rozpočtovou kontrolu doručíme našim českým partnerům, Evropské komisi a dalším evropským institucím. Budeme o tom veřejně debatovat. Je nutné, aby se i tato doporučení promítla ve Víceletém finančním rámci.
Monika Hohlmeierová v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedla, že zmiňovaná rezoluce se bude týkat také Babišova vlivu v českých médiích. Myslíte si, že se Evropský parlament dostatečně zajímá o svobodu projevu v členských státech a zejména v České republice?
Je to pro Evropský parlament skutečně velké téma, a když budu hovořit za Evropskou lidovou stranu, my se o věc velmi zajímáme a na svobodu slova se zaměřujeme. Podporujeme fakt, že rezoluce řeší i tuto otázku. Zdůrazňujeme nutnost nezávislosti médií a existence investigativní novinářské práce. Vidíme vážné případy v zemích, jako je Malta, kde byla investigativní novinářka zavražděna, protože dělala svoji práci. To je něco, o čem se musí mluvit a co považujeme za velmi vážné. Samozřejmě ale sledujeme i problémy v České republice. Soukromá média v Česku jsou v rukou malého počtu bohatých lidí. Dle mého názoru není tato situace v pořádku a musím si klást otázku: Jak mohou média, která vlastní premiér Babiš, efektivně, objektivně a svobodně informovat o tom, co dělá? Jak mohou média, která jsou závislá na dobré vůli pana Babiše, o něm investigativně zjišťovat fakta a případně ho kritizovat? Jak mohou být vydavatelství, která pan Babiš vlastní, skutečně objektivní? Jednou z důležitých rolí médií a novinářů je kontrola moci. Jenže když ta moc média vlastní, tato role v podstatě mizí. To je něco, čím by se měl Evropský parlament zabývat. A stejně tak by se tím měla zabývat Evropská komise.