I přesto, že členové senátního ústavně-právního i sociálního výboru v úterý odmítli vládní novelu o nižší valorizaci penzí, zákon by nakonec horní komorou měl projít. Očekává se, že ho podpoří většina senátorů z frakcí ODS a TOP 09, KDU-ČSL i hnutí STAN. Vyplývá to z prohlášení předsedů jednotlivých senátorských klubů.
Že valorizační novelu většinově podpoří nejsilnější senátní klub ODS a TOP 09, potvrdil jeho předseda Zdeněk Nytra (ODS) deníku FORUM 24 už v úterý. „Nemohu samozřejmě odpovídat za ostatní senátorské kluby. Většina členů našeho klubu se po dnešním jednání vyslovila, že tuto novelu podpoří,“ oznámil. Na úterní jednání klubu dorazil také premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala a předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Svá slova pak Nytra zopakoval na středeční tiskové konferenci před začátkem schůze senátu. „Pokud by se červnová valorizace uskutečnila podle platného zákona, nebavíme se o 20 miliardách korun v letošním roce, ale jsou to desítky miliard v příštím roce, v horizontu deseti let až 600 miliard korun,“ popsal vládní odhady dopadu valorizace na státní rozpočty.
Dva senátoři frakce ODS a TOP 09 se ze středečního jednání omluvili a další, kteří s novelou nesouhlasí, svůj postoj údajně ještě zvažují. Kolik šestatřiceti členů bude proti, nechtěl Nytra na tiskové konferenci komentovat.
Podpora hnutí STAN i lidovců
Většinově podpořit přijetí novely mají také senátoři za hnutí STAN. Na sociální síti to ve středu oznámil předseda druhé nejsilnější frakce v horní komoře Jan Sobotka. Proti podle něj budou jistě tři senátoři z osmnáctičlenného klubu, dodal později na tiskové konferenci. O postoji k novele rozhodli podle Sobotky členové klubu po dlouhé diskusi o věcné stránce návrhu a způsobu jejího přijetí a většinově se shodli na důležitosti návrhu pro českou ekonomiku.
Pro mají hlasovat také dvě třetiny členů frakce lidovců a nezávislých, oznámil na středeční tiskové konferenci její předseda Josef Klement. Klub KDU-ČSL a nezávislí má v horní komoře dvanáct členů.
Komplikace ve výborech
Ústavně-právní výbor senátu doporučil v úterý nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů novelu zamítnout. Jeho členové argumentovali zejména způsobem jejího prosazení v poslanecké sněmovně. V sociálním výboru byl pak pro schválení novely stejný počet členů jako pro její zamítnutí.
Zamítnutí prosadil v ústavně-právním výboru jeho místopředseda Michael Canov (SLK), podpořily ho Hana Kordová Marvanová a Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 a Daniela Kovářová (nezávislá). Pro schválení hlasoval jen předseda výboru Tomáš Goláň (ODS), zbývající dva přítomní členové výboru se hlasování zdrželi.
V sociálním výboru pak zamítnutí navrhoval Miroslav Adámek z hnutí ANO. Připojili se k němu Marek Hilšer a Jiří Vosecký z klubu vládního hnutí STAN. Pro schválení hlasovali Pavel Karpíšek, Jan Paparega a Marek Slabý z klubu ODS a TOP 09.
Pokud by vládní důchodovou novelu senát při středeční schůzi neschválil, vážně by to ohrozilo její včasné přijetí do 22. března. Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod by se zvýšil od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun podle míry inflace. Koalice novelu prosadila minulý týden navzdory rozsáhlým obstrukcím opozice, která chce předpis napadnout u Ústavního soudu, pokud začne platit. Jestliže senátem projde, bude na novém prezidentovi Petru Pavlovi, zda zákon pošle sněmovně zpět, nebo ho podepíše.