Předpovědi sázkových kanceláří se nepotvrdily. Letošní Nobelovu cenu za mír nezískala ani kancléřka Merkelová, ani papež František, ruský opoziční deník Novaja gazeta či íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf nebo šéf americké diplomacie John Kerry. Ti všichni byli horkými favority tohoto prestižního ocenění, ale oproti předpokladům nakonec všechno dopadlo jinak.
Nobelovu cenu za mír získal takzvaný tuniský kvartet pro národní dialog. Oznámil to dnes v Oslu norský Nobelův výbor. Oceněnou skupinu tvoří čtveřice organizací, které přispěly k budování demokracie v Tunisku po událostech arabského jara z roku 2011. Výbor zmíněnou instituci, vytvořenou v říjnu 2013, ocenil „za rozhodující příspěvek k budování pluralitní demokracie v Tunisku po jasmínové revoluci v roce 2011“.
Tunisané byli první z občanů arabských zemí, kteří koncem roku 2010 povstali proti vládě. Potom se rozpoutaly revoluce známé jako arabské jaro. Tunisko se sice na rozdíl od Egypta nebo Libye vyhnulo porevolučnímu chaosu, od roku 2011 se však potýkalo s politickou nestabilitou a ekonomickými problémy.
Tuniský kvartet pro národní dialog „nastolil alternativní mírový politický proces v době, kdy byla země na pokraji občanské války“, konstatoval Nobelův výbor. „Nobelova cena za mír za rok 2015 je udělena tomuto kvartetu, nikoli čtyřem jednotlivým organizacím, které ho tvoří,“ dodal výbor.
Na vyznamenané kromě osmi milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč) čeká i tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve švédské metropoli Stockholmu.