Budíte se celí propocení a jste rádi, že to, co jste prožili, byl jen sen? Noční můry nejsou v lidském životě ničím neobvyklým, podle nové studie však mohou být v některých případech předzvěstí chronického onemocnění.
Noční můra může mít různou podobu. Někdo v prožívaném snění utíká před nebezpečným zabijákem, jiný se například ocitl v temné jámě a neví, jak se dostat ven. Po probuzení pak vždy přichází úleva. Podle nové studie zveřejněné v časopise eClinicalMedicine ale mohou být strašidelné sny příznakem nepříjemných nemocí, jako je například lupus nebo revmatoidní artritida.
„Tyto symptomy mohou být signálem, že se nemoc může zhoršit nebo vzplanout a vyžadovat lékařské ošetření. To platí zejména u nemocí, jako je lupus, o kterém je dobře známo, že postihuje více orgánů včetně mozku. Takovéto vzorce symptomů jsme však našli i u jiných revmatologických onemocnění, jako je třeba revmatoidní artritida, Sjögrenův syndrom s systémová skleróza,“ uvedla podle informací CNN výzkumnice z oddělení veřejného zdraví a primární péče z britské Univerzity Cambridge Melanie Sloanová.
Odborná asistentka spánkové medicíny, psychiatrie a behaviorálních věd z Feinberg School of Medicine – Northwestern University Jennifer Mundtová říká, že ačkoliv jsou noční můry velmi znepokojivým problémem u mnoha lékařských a psychiatrických stavů, ne vždycky se na ně klade větší důraz. I proto má prý nyní radost, že se studie zaměřila na tento faktor.
Studie zkoumala 676 lidí žijících s lupusem a 69 osob se systémovými autoimunitními revmatickými chorobami. Výsledky ukazují, že 3 z 5 pacientů s lupusem a 1 ze 3 pacientů s jinými nemocemi revmatologického typu zažívali znepokojivé noční můry. Klasickými příznaky lupu jsou bolesti hlavy, zvýšená únava, bolesti kloubů, vyrážky, závratě a zvýšená teplota.
„Důrazně vyzýváme více lékařů, aby se pacientů ptali na noční můry a další neuropsychiatrické symptomy, které jsou považovány za neobvyklé. Díky tomu odhalíme vzplanutí onemocnění dříve,“ apeluje hlavní autor studie David D’Cruz, který je konzultantem a revmatologem na londýnské Guy’s Hospital.
Podle odborníků není žádný důvod, aby se lidé, kteří čas od času prožívají noční můry, obávali, že trpí autoimunitním onemocněním. Zpozornět by však měli ti, u nichž jsou tyto sny intenzivní, rozrušující a zároveň se vyskytují společně s dalšími příznaky, jako je extrémní únava či bolesti hlavy.