Jaromír Nohavica nezahraje na koncertu pro Paměť národa ve Foru Karlín 28. října. Jeho neúčast na akci, kde vystoupí přes sto umělců, kteří nijak neskrývají své protibolševické názory, je tak nějak logická. Nohavica to má jinak, před rokem1989 byl podle dostupných zdrojů donašečem StB, v poslední době si zajel pro medaili do Moskvy k samotnému Putinovi. Další dostal od Miloše Zemana. Ve Foru Karlín by mu 28. října jednoduše nebylo příjemně.
Navíc nesplnil základní podmínku. Nechce vyprávět, co dělal před rokem 1989 pro StB. „Mnohokrát jsme ho (Nohavicu) oslovili, zda by byl ochoten vyprávět svůj příběh. Bohužel stále vzdoruje naší nabídce. To nic nesnižuje na jeho talentu jako muzikanta a písničkáře. Nicméně podle archivu bezpečnostních složek byl registrovaný jako spolupracovník StB, máme doklady, že se s nimi scházel. Bylo by báječné, kdyby Nohavica vyprávěl detaily svého příběhu. Za druhé mě velice mrzelo, když přijal vyznamenání od prezidenta Putina a prezidenta Zemana. To myslím, že písničkářům nesluší. Proto Jaromíra Nohavicu na koncert pro Paměť národa pozvat nemůžeme,“ sdělil Novinkám ředitel Paměti národa Mikuláš Kroupa.
Naopak na benefičním koncertu vystoupí například Jaroslav Hutka, Hudba Praha, Už jsme doma nebo Tony Ducháček a Garage. Výtěžek z koncertu použije Paměť národa k zaznamenání příběhů a osudů dalších lidí, kteří mají co říci k totalitnímu režimu před rokem 1989.
Nohavica před časem svoji spolupráci s StB přiznal. Jeho spis estébáci v roce 1989 stihli skartovat. Přesto badatelé objevili jeho část, ze které vyplynulo, že se Nohavica, krycím jménem Mirek, s estébáky sešel po svém návratu z Vídně v létě roku 1989. Vyprávěl jim o Karlu Krylovi, Pavlu Kohoutovi a dalších osobnostech, které emigrovaly. Jaroslav Hutka o Nohavicovi složil píseň „Udavač z Těšína“.