Výběr agronomky a znalkyně slovenského práva Taťány Malé (ANO) do funkce ministryně spravedlnosti byl proveden velmi narychlo. Teprve minulý týden se totiž Malá zbavila svého přímého střetu zájmů.
Tato nominace je natolik šokující, že ji snad ani premiér Andrej Babiš nemůže myslet vážně. Bylo by jen logické, kdyby Babiš ustoupil veřejnému tlaku a nakonec ji už v nejbližších dnech vyměnil za Jeronýma Tejce a následně požadovat obdobný postup po ČSSD (za kterou má být sice šéfem diplomacie dočasně předseda Jan Hamáček, ale ten zřejmě jmenuje svým náměstkem Miroslava Pocheho a pověří ho řízením ministerstva).
Možná ale Babiš návrhem Malé rovněž maskuje další problematické kandidáty na ministry, jako je Alena Schillerová (ANO).
Případná budoucí ministryně spravedlnosti Malá má minimálně čtyři problémy:
- Posuzuje případ Čapí hnízdo ve prospěch Andreje Babiše, kterému je zavázaná, že ji nevyhodil z kandidátky do sněmovny (na což by měl právo). Babiš se přitom podle silných indicií, které je většina lidí schopná pochopit, zřejmě dopustil podvodu. Nicméně jen ve výši padesát milionů korun. V případu Profrost, kterým se zabývá národní kriminální centrála, se zřejmě dopustil násobně většího podvodu. O dalších Babišových skandálech ani nemluvě (korunové dluhopisy, StB, ilegální likvidace firem zajišťovacími příkazy, ovlivňování ceny akcií ČEZ, vyhrožování médiím, ovlivňování volby místopředsedy vrchního soudu atd. atd.). Malá se v médiích proslavila (a znemožnila) svým přáním, aby bylo stíhání v případu Čapí hnízdo odloženo o čtyři roky (na nové volební období), protože pak už by asi podle ní Babiš nebyl ve vládě. Tento zjevný (čili vysoce pravděpodobný) dotační podvod nepovažuje za podvod, protože prý kontroly z krajského úřadu nic neodhalily. Jenže Malá ani netuší, že tyto kontroly vůbec nezjišťovaly (ať už z kapacitních, či právních důvodů), kdo se zbaběle schovává za anonymní akcie Farmy Čapí hnízdo a podobně. Kromě toho vůbec nepochopila princip podvodu, tedy skutečnost, že byl podvod zřejmě dokonán až někdy na konci roku 2013, kdy se Farma vrátila Babišovi. Navíc Malá až příliš věří krajskému úřadu a opomíjí výsledky policie, státních návladních i informace z obchodního rejstříku (popř. informaci, že Babišovi blízcí ztratili všechny dokumenty z inkriminované doby).
- Teprve minulý týden ve čtvrtek se podle obchodního rejstříku zbavila svého přímého střetu zájmů. Ve střetu zájmů však zůstává nepřímo, kvůli podnikání svého manžela či přítele Ondřeje Malého a kvůli výše uvedené zavázanosti Babišovi.
- Nehodí se příliš na ministerstvo spravedlnosti svou odborností. Vystudovala jednak agrární vědu (lidově a trochu sarkasticky „hnojárnu“) v Brně a následně snad i kvalitní právnickou vysokou školu, ovšem se slovenskou akreditací, na základě které u nás ani nelze provádět klasickou právnickou profesi (asi kvůli zaměření na slovenské a obecné mezinárodní právo). Malá navíc dosud nevložila do informačního systému školy svou bakalářskou ani diplomovou práci (věnované rodinnému právu), nicméně je možné, že to v době jejího studia nebylo požadováno. Škoda.
- Babiš její kandidaturu nemůže myslet vážně a musí si snad být vědom, že by mohla Malá jeho vládu v očích veřejnosti silně poškodit. Babiš tak zřejmě zkouší, co ČSSD vydrží, a je připraven na konflikt, který pak sám „hrdinně“ vyřeší výměnou Malé za Tejce.
Předseda ČSSD Jan Hamáček se na konci minulého týdne na ČT nechal slyšet, že Babiš porušil dohodu, že si ANO a ČSSD vzájemně nebudou kádrovat ministry. Kromě toho Babiš nedávno předstíral, že by byl nerad, kdyby se vláda sestavovala na základě vzkazů přes média, ale minulý týden v sobotu (tedy podrazácky těsně po skončení velkého vnitrostranického referenda v ČSSD, zda vůbec jít s trestně stíhaným bývalým agentem komunistické slovenské Státní bezpečnosti Babišem do vlády), sám Babiš vzkázal sociálním demokratům přes deník Právo, že jim nenavrhne jejich kandidáta na šéfa diplomacie. Argumentoval tím, že si to nepřejí komunisté a prezident. Dříve přitom sliboval, že komunisté budou vládu ovlivňovat pouze v programových otázkách, nikoli personálně.
Snad koordinovaně s Babišem se i prezident náhle rozhodl, že kandidáta ČSSD na šéfa diplomacie nejmenuje (zatímco předtím pouze žádal ČSSD, aby jako hezké gesto vůči Hradu navrhla někoho jiného).
Bylo by s podivem, kdyby se proti Malé ČSSD neohradila. Třeba i v reakci na Babišovo „kádrování“ kandidáta za ČSSD. A kdyby se náhodou v nejbližších dnech neozvala ČSSD, snad se ozvou aspoň komunisté. Pak Babiš bude moci ostentativně ukázat, jak je ochotný svým koaličním partnerům ustoupit. Malou z kandidátů na ministry vyhodí a následně jmenuje třeba Jeronýma Tejce. Ten je, stejně jako Malá, Babišovým spojencem a náměstkem končícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a navíc byl řadu let poslancem (a dokonce i šéfem poslanců) za ČSSD. Tejc byl ještě k tomu tzv. „lánským pučistou“, takže by bez problémů prošel i u prezidenta Zemana. Následně by Babiš mohl požadovat po ČSSD, aby analogicky také byla tak ochotná a vyměnila na oplátku svého problematického kandidáta na ministra.
Když měl ale Babiš odstoupit sám kvůli svému odhalenému skandálu (daňovému podvodu či triku) s korunovými dluhopisy, až tak ochotný nebyl. Nechtěl se křesla pustit. Koaličnímu partnerovi lidovcům, kteří Babiše hned od vypuknutí skandálu požádali, aby z funkce odešel, dokonce výhrůžně odpověděl, že bude hlasovat pro zdanění církevních restitucí.