Nový termín prezidentských voleb v Rakousku se rychle blíží, byl stanoven na 4. prosince. Minulý pátek veřejnosti představil předvolební plakáty kandidát Norbert Hofer. Spolu se svou usmívající se tváří s rakouskou vlajkou v pozadí a heslem „Rozhodnout ve vašem zájmu“ (In eurem Sinne entscheiden) přibylo pro mnohé pobuřující „Pomáhej mi Bůh“ (So wahr mir Gott helfe). Zástupci rakouských protestantských církví se proti tomuto sloganu ostře ohradili, píší rakouské deníky Die Presse a Der Standard.
Norbert Hofer je kandidátem strany FPÖ (Svobodná strana Rakouska), který v posledních prezidentských volbách skončil za nejasných okolností druhý za kandidátem Zelených Alexanderem van der Bellenem. Svobodní výsledky voleb napadli a Ústavní soud je zneplatnil. Roli prezidenta dočasně zastávají tři vedoucí představitelé parlamentu. Mezi nimi je právě i Norbert Hofer jako jeho druhý místopředseda, Doris Buresová ze sociální demokracie (SPÖ) jako předsedkyně a Karlheinz Kopf za stranu lidovou (ÖVP) jako první místopředseda.
Představitelům rakouských protestantských církví, jmenovitě biskupu Michaelu Bünkerovi (Evangelická církev augsburského vyznání), zemskému superintendantu Thomasu Hennefeldovi (Reformovaná církev) a superintendantu Stefanu Schröckenfuchsovi (Evangelická církev metodistická), se Hoferův nový volební slogan nelíbí. Shodli se sice na tom, že má každý právo veřejně vyznat svou víru a hledat pro své poslání pomoc u Boha, nicméně právě tento slogan považují za pouhou boží instrumentalizaci.
Jedná se podle nich také o přestoupení druhého přikázání Desatera, které zakazuje „braní Božího jména nadarmo“, tedy zneužívání Božího jména. Zdůrazňují, že Bůh, ke kterému se Hofer dovolává, není Bohem pouze našeho blahobytného křesťanského Západu, nýbrž i Bohem chudých, nemocných, nuzných, i uprchlíků ze Sýrie a Iráku, vůči nimž se Hofer ve své kampani vymezuje. Slogan je tak podle představitelů protestantských církví v důsledku zaměřen zejména právě proti většinově muslimským uprchlíkům z Blízkého východu.
V tradičně katolickém Rakousku nemá prohlášení protestantských církví takovou váhu, jako kdyby se proti Hoferovi vymezila Římskokatolická církev. Ta je ale ve svých reakcích opatrnější. Po vlně kritiky, která se v roce 2009 snesla na stranu Svobodných a měla za následek Hoferův odchod z církve, se raději drží poněkud zpátky. Kardinál Christoph Schönborn k tomu řekl pouze, že pokud Hofer vtahuje do hry Boha, činí tak na svou vlastní zodpovědnost.
Svobodní kritiku protestantských církví odmítají. Lídr Hoferovy prezidentské kampaně Herbert Kickl nevidí ve sloganu „Pomáhej mi Bůh“ nic špatného. Výrazy jako tento nebo třeba pozdrav „zdař Bůh“, úsloví „díky Bohu“ a tak dále jsou podle Kickla úzce spjaty s rakouskou tradicí a nejsou považovány za znevažování Božího jména. Hofer podle něho navíc nevnímá své volební heslo jako pouhý slogan, ale prožívá jej jako nedílnou součást své osobnosti.
Kritika nejvyšších představitelů rakouských protestantských církví, že Hofer porušuje druhé přikázání Desatera, je možná trochu přehnaná. Nicméně tvrzením, že zneužívá Boha ke své xenofobní protiuprchlické kampani, udeřili hřebík na hlavičku. Ohánění se Bohem a křesťanskými hodnotami v boji proti uprchlíkům se stává populárním po celé Evropě včetně České republice. Rakousko v tomto směru, jak vidno, není výjimkou.