Renomovaný konžský lékař a nositel Nobelovy ceny Denis Mukwege v pondělí bagatelizoval svou roli v neziskové nevládní organizaci Fight Impunity, která se dostala do sporu v souvislosti s bruselským lobbistickým skandálem Katargate. V prohlášení uvedl, že se nezúčastnil žádné ze schůzí organizace a jeho nadace Panzi Foundation od ní neměla nikdy obdržet žádnou finanční podporu. Informoval o tom server POLITICO.
Mukwegeho nadace Panzi Foundation ve svém pondělním prohlášení uvedla, že od nevládní organizace Fight Impunity nikdy nedostala finanční podporu a sám Mukwege jako její prezident se nikdy nezúčastnil žádné z jejích schůzí. Tiskový mluvčí později objasnil, že prohlášení se týkalo osobních setkání. Informoval také o tom, že lékař již odstoupil z čestné rady Fight Impunity.
Po propuknutí skandálu, který se týká údajných úplatků Kataru a Maroka směrem k Evropskému parlamentu, zůstal Denis Mukwege v čestném představenstvu lidskoprávní skupiny Fight Impunity, přestože ostatní vysoce postavení členové včetně bývalého francouzského premiéra Bernarda Cazeneuvea rezignovali. „Všichni tito lidé byli podvedeni chuligány,“ nechal se slyšet Cazeneuve.
Denis Mukwege se měl podle prohlášení účastnit dvou akcí spoluorganizovaných Fight Impunity a parlamentním podvýborem pro lidská práva souvisejících s prosazováním spravedlnosti v Demokratické republice Kongo s tím, že ho podvýbor, známý v parlamentní zkratce jako DROI, opakovaně vyzýval ke spolupráci. „Doufáme, že práce Evropského parlamentu při prosazování a ochraně lidských práv po celém světě nebude tímto korupčním skandálem ovlivněna,“ uvedl lékař.
Středopravá skupina Evropské lidové strany (EPP) již vyzvala předsedkyni parlamentu Robertu Metsolaovou, aby formálně suspendovala předsedkyni podvýboru Mariu Arenaovou a aktivity DROI pozastavila. Sama europoslankyně Arenaová sice nebyla obviněna ani vyšetřována, nicméně má četné vazby na Piera Antonia Panzeriho, který mimo jiné vedl podvýbor během posledního parlamentního mandátu. Nevládní organizace pro lidská práva a další politické skupiny tento návrh ostře kritizují.
Fight Impunity je jednou z organizací, kterých se týká obvinění z korupce v kauze Katargate, podle které měly Katar a Maroko manipulovat rozhodnutí Evropského parlamentu. Skandál vypukl 9. prosince, kdy belgické úřady při raziích v Bruselu zabavily 1,5 milionu eur v hotovosti. Doposud byly obviněny čtyři osoby včetně bývalé místopředsedkyně parlamentu Evy Kaili. Instituce byla založena v roce 2019 bývalým italským socialistickým europoslancem Pierem Antoniem Panzerim. Ten v důsledku skandálu momentálně čeká ve věznici na soudní řízení.
Právě na žádost Panzeriho se Mukwege k organizaci Fight Impunity připojil. Konžský lékař v čestném představenstvu jí tím dodal na serióznosti, přestože předtím nikdy nebyla registrována v deníku transparentnosti Evropské unie. Ostatní členové rady navíc uvedli, že právě přítomnost Mukwegeho v radě je přesvědčila k jejich zapojení. Bývalý eurokomisař Dimitris Avramopulos například přiznal, že za svou funkci v čestné radě obdržel 60 tisíc eur.
Denis Mukwege, známý léčbou obětí sexuálního násilí ve své nemocnici Panzi v Demokratické republice Kongo, je držitelem Nobelovy ceny za mír za rok 2018 a Sacharovovy ceny Evropského parlamentu za rok 2014. Tu si zasloužil svou prací v boji proti uplatňování sexuálního násilí ve válkách.