Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nebude vláda žádat o prodloužení nouzového stavu. Další opatření v souvislosti s koronavirem chce vyřešit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou dnes projedná kabinet. Rozšířily by se tak pravomoci ministerstva zdravotnictví, v jehož čele stojí Adam Vojtěch (ANO). Ten by mohl nově např. omezit činnost obchodů, provozoven služeb i veřejné dopravy, nebo regulovat hromadné akce. Podle opozice však o restrikcích a omezování svobod nesmí rozhodovat jedno ministerstvo, jak už konstatoval soud.
V souvislosti s novelizací však stále není jasné, co přesně se vláda vlastně chystá do zákona přidat. Aktuálně obsahuje zákon o ochraně veřejného zdraví taxativní výčet opatření, po kterých může kabinet sáhnout v případě epidemie či nebezpečí jejího vzniku. Ať už se jedná o uzavření škol či zákaz divadelních představení a jiných veřejných produkcí atd.
Podle ústavního právníka Jana Kysely z Právnické fakulty Univerzity Karlovy by se tak mohlo jednat především o praktickou snahu snížit tlak na využívání přechodných ustanovení v posledním bodě paragrafu 69 zákona o ochraně veřejného zdraví, který rozsah opatření rozšiřuje o „další určená k likvidaci epidemie“. Kysela to řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.
Jak navíc zdůrazňoval i další z hostů pořadu, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, zákon míří prostřednictvím svých dopadů i do budoucna, a proto by si podle něj zasloužil řádný legislativní proces, nikoli pouze zkrácený. Upozorňoval přitom, že pokud by se posléze rozhodli někteří zákonodárci podat kvůli vzniklým změnám v zákoně ústavní žalobu, muselo by se vyčkat na vypracování stanovisek jednotlivých stran, a tak by rozhodnutí nebylo vyneseno dříve než za dva až tři měsíce.
Městský soud v Praze zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření vyhlášená ministerstvem zdravotnictví v souvislosti s bojem proti koronaviru. Podle kritiky se chtěl kabinet vyhnout možným kompenzacím pro státem poškozené podnikatele, když restrikce převedl z krizového zákona právě pod zákon o veřejném zdraví. Přestože byla opatření následně prodloužena na základě příslušné legislativy, nutnou podmínkou je zde právě platnost nouzového stavu. Jeho prodloužení však schválila Poslanecká sněmovna pouze do 17. května, ač by mělo být poslední opatření uvolněno až o osm dní později.