Vláda v demisi otevřela debatu o povinném očkování některých skupin zaměstnanců. Podle končícího premiéra Andreje Babiše (ANO) vznikne meziresortní komise, stanovisko chce mít příští týden. Řekl to na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Nouzový stav kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi nakonec kabinet nevyhlásí. Vláda zároveň schválila kompenzace pro podnikatele.
Znovuzavedení stavu nouze zvažovalo ministerstvo zdravotnictví, důvodem je situace v nemocnicích hlavně v moravských krajích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. Vyhlášené opatření by umožnilo nařídit pracovní povinnost medikům. Návrh ale nakonec nikdo ze členů kabinetu oficiálně nepředložil.
Ministerstvo vnitra během dne upozornilo na to, že k celostátnímu vyhlášení nouzového stavu kvůli covidu-19 nejsou aktuálně splněny zákonné požadavky. Po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) jeho předseda a dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že pro dodržení zákonného postupu by měla čtveřice krajů epidemií nejvíce postižených uspořádat nejdříve zasedání vlastních krizových štábů a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí na svém území.
Zavedení nouzového stavu na jednání vlády nakonec nikdo nenavrhl. O situaci mají zástupci ministerstva zdravotnictví jednat v úterý ráno s hejtmany. Se zástupci krajů hodlají pomocí videokonference mluvit i politici budoucí vládní koalice.
Podpora podnikatelů
Vláda rovněž řešila kompenzace pro podnikatele. Kabinet schválil dotační tituly COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a dále kompenzační bonus. Obnoví se také program na podporu zaměstnanosti Antivirus B. Na tiskové konferenci to oznámil vicepremiér, ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Podnikatelé podle něj budou mít na pomoc nárok, pokud za rozhodné období zaznamenají pokles obratu o 30 procent ve srovnání se stejnou dobou roku 2019.
V případě programu COVID Nepokryté náklady jim stát poskytne příspěvek na 40 procent fixních nepokrytých nákladů, v rámci COVID 2021 dostanou 300 korun na zaměstnance a den. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci přes kompenzační bonus, který připravilo ministerstvo financí, získat 1000 korun na den.
Příspěvek Antivirus B dorovnával při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun.
Programy, které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, tedy COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady, budou podle Havlíčka určené pro podnikatele, kteří zaznamenají pokles obratu v důsledku zrušení testů na koronavirus coby „vstupenky“ do služeb či na kulturní a sportovní akce. Nárok na podporu budou mít od 1. listopadu. Kompenzační bonus bude podle Havlíčka platit plošně, příspěvek bude stát přiznávat od období začínajícího dneškem.
Program Antivirus připraví ministerstvo práce, podle Havlíčka bude také vyhlášen plošně, a to zpětně od 1. listopadu.
Kompenzační bonus
Kompenzační bonus, jehož obnovení dnes vláda také schválila, budou moci využít podnikatelé, společníci malých firem a osoby pracující na dohodu od 22. listopadu. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společníci malých společností s ručením omezením budou moci požádat až o 1000 korun denně. Pro osoby pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti bude příspěvek činit 500 korun denně. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. Zákon nyní projedná ve zrychleném legislativním procesu parlament.
První tzv. bonusové období bude tak od 22. listopadu do konce letošního roku. Zákonem je dále garantováno ještě druhé bonusové období odpovídající lednu 2022. Další období bude moci vláda opět zavést svým nařízením, nejdéle ovšem do konce příštího roku.
Vládou schválený návrh také zachovává možnost vzniku nároku na kompenzační bonus v případě nařízené karantény nebo izolace u OSVČ a společníků malých firem. V takovém případě bude jeho výše 500 korun denně.
Pokud jde o možnost kombinovat nový kompenzační bonus s případnými nově vyhlášenými dotačními programy, bude situace stejná jako u předchozích verzí bonusu během pandemie. Ty bylo totiž možné kombinovat jen s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus a s programem sloužícím k úhradě nájemného. S dnes schválenými programy ministerstva průmyslu a obchodu nelze kompenzační bonus tak kombinovat.
Podle předlohy se bude v případě zjišťování nároku na bonus porovnávat „výše příjmů odvozených od tržeb ve srovnávaném období s průměrnou měsíční výší příjmů odvozených od tržeb ve srovnávacím období, přičemž nárok na kompenzační bonus bude vznikat v případě, kdy bude takto zaznamenán pokles alespoň o 30 procent“.
Srovnávané období je kalendářní měsíc, který celý spadá do bonusového období, v případě prvního bonusového období tedy prosinec. Srovnávací období je pak období tří po sobě jdoucích kalendářních měsíců, které si podnikatel zvolí v rámci tzv. rozhodného období, které je od 1. června 2021 do 31. října 2021. U podnikatelů s činností, kterou nelze efektivně vykonávat v uvedeném období kvůli jejímu sezónnímu charakteru, lze zvolit také období od 1. listopadu 2019 do 31. března 2020.
Nový kompenzační bonus bude technicky opět vratkou daně z příjmů ze závislé činnosti. Ministerstvo financí odhaduje, že dopad nového bonusu na veřejné finance bude od 22. listopadu do konce ledna 2022 10,4 miliardy korun, z toho 9,6 miliardy na státní rozpočet, 0,6 miliardy na rozpočty obcí a 0,2 miliardy korun na rozpočty krajů. Většímu dopadu na rozpočty obcí a krajů v zákoně brání příspěvek odpovídající 80 procentům reálného propadu inkasa.
Bonus bude opět vyplácet finanční správa. Ta během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.