Události dostávají rychlý spád, ani výměna ministra zdravotnictví nepřispěla k lepší komunikaci vlády. O víkendu uvažovala o vyhlášení stavu nouze jen při zhoršení situace. Nyní ho chce premiér Andrej Babiš vyhlásit ze dne na den, přičemž se o záměru ministra zdravotnictví Romana Prymuly dozvídá z médií.
Vyhlášením nouzového stavu vláda signalizuje vážnou krizi. Dostává do rukou nástroj, jehož pomocí může velmi restriktivně zasahovat do života společnosti a ekonomiky. Poprvé byl vyhlášen 12. března, což bylo tehdy pochopitelné vzhledem k nevypočitatelnosti šíření čínského viru. Po dvou prodlouženích skončil 17. května.
Nestrašte druhou vlnou
Vláda v té době triumfálně oznamovala vítězství nad covidem-19. Jako jediná v Evropě uvolnila všechna opatření a donedávna se chlubila údajným světovým premiantstvím. Premiér Babiš vzkazoval 5. června opozici, která ve sněmovně vyzývala vládu k přípravě na možný návrat epidemie koronaviru, ať druhou vlnou nestraší.
„Nechápu, co od nás opozice chce, už nikdy nebude plošné opatření,“ prohlašoval. „Naším úkolem je, abychom zvládli ekonomickou krizi. Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje,“ odrazil požadavky opozice a pochválil se, že Česko s chytrou karanténou zabodovalo na mezinárodním poli.
Zatímco většina dříve kritizovaných západních zemí přes léto zapracovala a vyztužila zdravotnický systém, česká vláda ustrnula v sebechvále. Koncem srpna prohlásil premiér Babiš na Bledském strategickém fóru, že jsme „nejlepší v covidu“. Ještě v polovině září vyzýval, aby se lidé přestali strašit koronavirem. Dnes se Česká republika propadla mezi několik nejrizikovějších zemí v Evropě.
Vyhlásíme nouzový stav
Od konce nouzového stavu uplynuly čtyři měsíce a premiér avizuje jeho vyhlášení podruhé. Proti všem předpokladům ještě před krajskými a senátními volbami. Tento záměr oznámil v předvolební debatě lídrů čtyř stran na TV Nova, když ho téhož dne zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula.
„Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády,“ řekl Prymula Respektu, přičemž předpokládal, že se tak stane tradičně v pondělí po krajských volbách. Při svém nástupu do funkce přitom prognózoval, že by k tomuto mimořádnému kroku mohlo při zhoršení situace dojít v polovině října.
Nový ministr pracuje v tradičním modelu tragické komunikace vlády, kdy se jeho kolegové, včetně premiéra, dozvídají o takto závažném strategickém zlomu z médií a netuší, co jeho návrh obnáší. K čemu je Ústřední krizový štáb? Přesto Babiš tento vývoj ještě urychlil.
„Předpokládám, že na středu svolám mimořádné jednání vlády, abychom návrh pana ministra Prymuly na nouzový stav schválili,“ řekl premiér. Nač ten spěch, když donedávna klidnil situaci, že žádná krize není, a dnes argumentuje nízkým podílem těžkých případů?
Bavíme se o několika týdnech
Co se tak zásadního změnilo od předešlého dne, kdy ministr vnitra Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce (27. 9. 2020) prohlašoval, že k nouzovému stavu zatím není důvod, protože stát zvládá situaci kolem covidu-19 standardními prostředky? Neviděl problém s lůžkovou kapacitou, nedostatkem personálu a ochranné pomůcky ve zdravotnictví podle něj vydrží dva měsíce.
„Opravdu hodně to bude záviset na dynamice růstu infikovaných, protože pokud to vypadá tak, že se ta situace zklidnila, tak bychom si koupili nějaký čas. Takže nebavíme se o dnech, spíš o několika týdnech,“ odpověděl na otázku, kdy lze případně počítat s vyhlášením nouzového stavu.
Že by měl Hamáček jako šéf krizového štábu špatné informace? To se skutečně za jediný den situace zhoršila tak dramaticky, že bez mrknutí oka podpoří urychlené vyhlášení nouzového stavu, aniž zná data, která by to ospravedlňovala? Dokonce už spekuluje, že by nemusel trvat jen třicet dní, ale znovu by mohl být jako na jaře sněmovnou prodlužován.
Katastrofické scénáře se nenaplňují
Stejné otázky platí pro Prymulu, zvláště pokud se zatím nenaplňují jeho katastrofické prognózy o exponenciálním šíření nákazy v počtu až osmi tisíc nových případů denně. Za tento přístup vládu kritizuje opozice, která se ke stavu nouze staví velmi zdrženlivě a situaci lze podle ní stále zvládnout pravomocemi ministerstva zdravotnictví.
„Případné vyhlášení nouzového stavu je výsledkem neschopnosti současné vlády. Zemi absolutně nepřipravila na druhou vlnu. Nespustila chytrou karanténu, neposílila hygieny, nezajistila dostatečné testování a trasování. Občanům lhala a nesplnila úkoly,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.
Podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše vláda nezvládla komunikaci a měla už dříve víc propagovat aplikaci eRouška. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová reaguje, že vyhlášení nouzového stavu je „přiznání absolutního nezvládnutí situace, čemuž se dalo předejít“.
Proč náhlý obrat?
Nabízejí se otázky, proč vláda najednou prudce otočila, ačkoli zatím nedochází na horší scénáře a posilují se – i když s velkým zpožděním – kapacity testování, trasování i nemocničních lůžek.
Jeden důvod lze v tuto chvíli vyloučit. Vláda neodloží krajské a senátní volby, jelikož by potřebovala souhlas poslanecké sněmovny i senátu. To se už nedá stihnout, zřejmě v této chvíli ani prosadit, a volby lze absolvovat s příslušnými hygienickými opatřeními.
Buď je tedy situace mnohem vážnější, než vláda předkládá veřejnosti, její selhání je ještě hlubší a panicky se snaží zadržet řítící se katastrofu. Chce si vytvořit předpolí pro opětovné vypnutí celých segmentů ekonomiky, což do této doby vylučovala, ale v tom případě by měla okamžitě vyložit karty na stůl.
Pravděpodobnější je Babišova a Hamáčkova snaha prokázat ještě před volbami vládu tvrdé ruky, vyhovující hlavně jejich voličům, ačkoli k tomu není tak jednoznačný důvod jako na jaře.
Je ovšem otázkou, zda takto vytvořený obraz vážné krize nebude kontraproduktivní jak pro sužované podnikání, tak nakonec i pro voličské skupiny, kterým šéf ANO nadbíhá. Vláda roztáčí ruletu s nepředvídatelným koncem.