V Belgii byl v pátek zaznamenán první případ nové mutace covid-19. Na mutaci nazvanou ný byla pozitivně otestována žena, u které se objevily covidové příznaky jedenáct dní po návratu z Egypta. Žena cestovala zároveň i přes Turecko. Prozatím není jasné, zda je mutace rezistentní vůči stávajícím vakcínám.
Belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke uvedl, že prvním pozitivním případem mutace B.1.1.529, též označované řeckým písmenem ný, je mladá neočkovaná žena, která covid-19 doposud neprodělala. Podle agentury Reuters přišla žena do nemocnice v Lovani s běžnými chřipkovými příznaky a údajně netrpí známkami závažného onemocnění. Ministr zdravotnictví dodal, že prozatím není jasné, o jak nebezpečnou mutaci se jedná.
V návaznosti na první pozitivní případ jihoafrické mutace nařídil belgický premiér Alexander De Croo nová protikoronová opatření. V Belgii se tak například uzavírají noční kluby. Bary a restaurace omezí provozní dobu, a to minimálně po dobu tří týdnů. U stolu také může sedět pouze šest osob. „Kdybychom dnes neměli tak vysokou míru proočkovanosti, ocitli bychom se v naprosto drastické situaci,“ uvedl premiér na tiskové konferenci.
Podle belgické agentury RTBF byla jihoafrická mutace zachycena i v Botswaně a v Hongkongu. Evropské státy z toho důvodu zpřísňují hraniční kontroly. V pátek oznámilo omezení pro cestující z Afriky i Česko.
Češi, kteří se budou vracet z Mosambiku, JAR, Botswany, Zambie, Namibie, Lesothu a Svazijska budou po návratu muset do minimálně desetidenní karantény. Vláda také rozhodla o nutnosti předložení negativního PCR testu před vstupem do ČR a podmínkou je i předložení rezervace na test u nás. Učinila tak z obavy, že by nová mutace mohla ohrozit účinek proticovidových vakcín.
Nová mutace se objevuje v době, kdy Evropa bojuje s prudkým nárůstem koronavirové infekce. Belgie je v počtu případů koronaviru na šestém místě. První příčky obsadilo Slovensko, následuje Rakousko a Česká republika, kde za včerejšek přibylo 27 717 nakažených covidem-19.