
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Pacientům s Parkinsonovou chorobou svítá nová naděje. Vědci totiž zjistili, že denní dávka nanokrystalů zlata rozpuštěných ve vodě vedla u lidí s touto nepříjemnou diagnózou k výraznému zlepšení. Tato léčba prý funguje také v případě roztroušené sklerózy.
Takzvaná léčba zlatem řeší podle nové vědecké studie energetickou nerovnováhu, která vzniká v mozku, což by mohlo u pacientů znamenat minimálně částečné uzdravení. Jedním z charakteristických znaků u obou výše zmíněných nemocí je totiž rychlý pokles energetického metabolismu mozku.
„Jsme opatrně optimističtí, že s touto strategií budeme schopni předcházet některým neurologickým postižením, nebo je dokonce zvrátit,“ tvrdí doktor Peter Sguigna, odborný asistent neurologie v univerzitní nemocnici v Texasu (UT Southwestern Medical Center).
Jestliže bude tato forma léčby opravdu účinná, znamenalo by to naději pro stovky tisíc pacientů, kteří trpí neurodegenerací. Takto postižení lidé, již se zúčastnili výzkumu, údajně zaznamenali kromě měřeného nergetického metabolismu mozku i zlepšení některých motorických příznaků, které jsou spojeny s onemocněním, což naznačuje, že uvedená metoda by mohla mít opravdu vliv na kvalitu jejich života. Důležité rovněž je, že nikdo z pacientů netrpěl vedlejšími účinky.