Obnovená ofenziva Ukrajinců v Kurské oblasti přichází v době upadající prestiže Ruska na mezinárodní scéně. Po pádu Asadova režimu ponižuje Moskvu na jejím vlastním dvorku, a to těsně před nástupem Donalda Trumpa do funkce. Putin ví, že je na tenkém ledě a že může v kterémkoli okamžiku přijít o všechno. Na ruské diktátory žádná pohodová penze nečeká.
Bývalý britský velitel obrany proti zbraním hromadného ničení a vojenský expert Hamish de Bretton-Gordon okomentoval nedávné události na ukrajinské frontě i mimo ni z pohledu mocenského potenciálu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Jak píše pro britský deník The Telegraph, Putin byl možná kdysi brilantní špion, nyní však vychází najevo, že je také mizerný vojenský velitel. Zatímco jeho plánovaná třítýdenní vojenská operace na Ukrajině pomalu vstupuje do čtvrtého roku, pravděpodobnost, že za rok touto dobou bude při stávajícím vývoji ještě prezidentem, je podle mínění tohoto britského vojenského experta výrazně nižší než v případě jeho ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského.
Ruský prezident může podle něj přinejlepším doufat ve vilu v Severní Koreji nebo práci v kamenolomu někde na Uralu. „Ruská historie neoplývá růžovými výjevy ze života padlých diktátorů,“ poznamenává vysloužilý britský plukovník.
Bretton-Gordon píše, že obě strany konfliktu stupňují své sázky. Putin byl podle něj ponížen v Sýrii a také doma poté, co byl na prahu svého domova zavražděn jeho spojenec generál Igor Kirillov. Deník FORUM 24 o tom již dříve informoval.
Podle britského experta působil ruský prezident během svého vánočního vystoupení v ruské televizi nervózně, jako labuť domněle sebejistě plující po hladině, ve skutečnosti však horečnatě šlapající vodu pod sebou. To vše s vědomím, že nebyl schopen ochránit ani svého spojence Asada, který se „staženým ocasem“ nakonec zaklepal u jeho vlastních dveří.
Putin podle něj slíbil, že do Vánoc osvobodí posvátnou ruskou zemi u Kursku, kterou Ukrajinci působivě obsadili v srpnu, ale namísto toho nyní druhé kolo ukrajinské ofenzivy zasadilo další psychologickou ránu jeho diktatuře. „Kursk může být v roce 2025 počátkem Putinova konce stejně tak, jako byl v roce 1943 počátkem konce Hitlera,“ myslí si britský expert.
Britský plukovník také shrnuje nedávné ukrajinské údery na ruské jednotky z řad námořní pěchoty a jejich velitelství. Přečíst si o nich můžete například zde. Konstatuje, že ruská fronta v Kurské oblasti působí velmi křehce a Ukrajina nyní bude pravděpodobně schopná na tomto bojišti dosáhnout dalších územních zisků.
To vše se navíc děje v době, kdy se má v USA znovu ujmout moci Donald Trump, prezident, který podle jeho mínění rozhodně nebude dělat Rusům žádné laskavosti, takže je možné, že se budou muset spokojit s dohodou ve prospěch Ukrajiny pod hrozbou plné zbrojní podpory Američanů ukrajinskému vojenskému úsilí.
Nynější situace u Kursku znamená podle Brettona-Gordona pro Putina přinejmenším šach, ne-li šachmat. „Pro Ukrajinu se blýská na lepší časy, pokud si zachováme pevné nervy,“ uzavírá svou úvahu britský vojenský expert.