Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek představil nová protiepidemická opatření. Tu čtyři hosté u stolu, tu padesát lidí při silvestrovských oslavách, a tak dále. Hospodští na to hned reagovali. Podle svých slov tomu nerozumějí a ptají se, jestli a kdy dostanou kompenzace.
Tím, že vláda odmítla nést příští týden do sněmovny návrh na prodloužení nouzového stavu, se dá předpokládat, že s nějakými kompenzacemi moc nepočítá. Nouzový stav přeci nebude. Na druhou stranu vydala ale řadu opatření, která se mu nápadně podobají. A teď – babo, raď.
Co se týče srozumitelnosti nařízení, jak se nechal slyšet restauratér a garant projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner, není jasné například to, zda se omezení počtu hostů týká pouze večerních oslav nebo celého dne. Podle něj jde totiž o to, že „volně pohybujících se hostů“ může být sto a sedících pouze padesát. „Už mi několik restauratérů volalo, že nerozumějí tomu, jak sdělená opatření uchopit. Počkáme na písemný dokument, zda z něj bude informace jasnější,“ uvedl Kastner.
„Češi stejně teď moc nechodí. Daleko větším problémem je pro nás aktuální nařízení, že skoro každý, kdo přijede do Česka, se bude muset prokázat negativním PCR testem,“ komentuje nařízení, jež má platit od pondělí, vinárník z Malé Strany, který si ale nepřeje být jmenován.
Pro celou historickou část Prahy jsou právě zahraniční turisté hlavní zákaznickou skupinou a jakékoliv překážky při vstupu do země je prý od návštěvy odradí. Stejně se vyjadřuje i místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „Není logické, proč se mají PCR testem prokázat lidé po dokončeném očkování (myšleny dvě dávky – pozn. red.) či prodělaném covidu, ale lidé po třetí dávce mají výjimku,“ uvedl Papež s tím, že to je zase politikum od nové vlády, která tlačí na očkování posilující dávkou.
Provozovatelé restaurací a barů mají také za povinnost kontrolovat QR kódy, podle kterých poznají, zda hosté prodělali covid nebo jsou po očkování. U této povinnosti si podnikatelé stěžují, že ne každý má v současné finanční situaci na to, aby si pořizoval ještě čtečku QR kódů. „Čtečka QR kódů je sice dostupná jako aplikace zdarma do mobilů, ale tu si nechtějí zaměstnanci stahovat. Údajně proto, že by si tím plýtvali své osobní datové limity,“ uvádí k nejvážnějším problémům zmiňované asociace živnostníků malostranský vinárník. A na druhou stranu, i na hosty prý lépe působí, když mu QR kód v restauraci načtou z nějaké mašinky a ne z mobilu, který číšník vytáhne z kapsy.
To jsou problémy ve městě. A kdo kdy byl ve vesnické hospodě, tak ví, že těch pár „strejců“, kteří utekli od babičky na pivo, nějaký QR kód řešit nebudou. A jejich hostinský taky ne. A že by tam přijel kontrolovat dodržování opatření místní policista ze služebny ve vedlejší střediskové obci, to už je úplné sci-fi.
Během nouzového stavu totiž policie podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka evidovala 4356 porušení krizového zákona. Necelou polovinu porušení, přesně 2092, prý předali k řešení správním úřadům. A pokut policisté uložili 850. To nejsou zrovna oslnivá čísla, pokud si uvědomíme, že je v Česku šest tisíc měst a obcí, v průměru s minimálně desítkou gastronomických zařízení, a nouzový stav trval třicet dní. Takže jsme někde na desetinách promile.
V jedné z televizních debat k opatřením padlo, že v Čechách jsou příkazy vydávané s vědomím, že dodržovány budou tak na padesát procent. Druhá věc je, že nařízení nejsou prakticky kontrolována a vynucována. A i když loňský silvestr proběhl v klidu a s prázdnými náměstími, letos bude na náměstích a v restauracích a barech zřejmě plno. Jen velmi těžko se proto dá předpokládat, s jakým stavem pandemie budeme konfrontováni na začátku nového roku, až se bude zase standardně testovat.