Ano, vážení čtenáři, blíží se další druhý čtvrtek v měsíci a s ním spojené vydání měsíčníku FORUM 24+, který je, jak jinak, plný zajímavých informací, rozhovorů, analýz a nechybí ani největší křížovka v Česku. Elektronicky můžete navíc číst už teď!
Titulkové téma a také ústřední obrázek vycházejí z varování šéfa BIS generála Koudelky, že stojíme na prahu globálního konfliktu. Stačí se podívat, kde je na jedné straně, tedy Rusko, Írán a Čína a ještě samozřejmě další menší přicmrndávači, jako je třeba Severní Korea či v poslední době některé africké země, které se jako slunečnice otáčejí za Putinem, a vidíme, že obavy jsou skutečně namístě. Karel Dolejší to vzal zgruntu a podíval se, o čem je vlastně řeč.
Dan Hrubý se pak zaměřil na „válku, o kterou nikdo nestojí“. Tedy na konflikt mezi Izraelem a teroristy z Hizballáhu a Hamásu. To, jak celá situace dopadne, není v tuto chvíli vůbec jasné. Ovšem jasné je, že Hizballáh i Hamás zuří, protože jejich šéfové „kapou jako mouchy“ za pomoci výbušnin, a to přesto, že jsou ve dne v noci hlídáni. Proti izraelským šikulům to ale nepomáhá.
Jiří Pondělíček pro vás okomentoval souboj o Bílý dům, který se po odstoupení Joea Bidena prudce proměnil. Trump teď neví, co ho v klání s Kamalou Harrisovou může čekat. Zvláště poté, co si za svého viceprezidenta zvolil kontroverzního senátora J. D. Vance.
A USA a boj o Bílý dům ještě jednou. Rubrika O kom se mluví právem tentokráte náleží Kamale Harrisové, o jejímž životě a názorech si můžete přečíst v článku Františka Kalendy. V tradiční anketě se pak tuzemské osobnosti z řad politologů, politických analytiků a amerikanistů vyjadřují k tomu, co by pro svět znamenalo vítězství Donalda Trumpa.
Z domácí scény jsme samozřejmě nemohli pominout poněkud se potápějící pirátskou bárku, která nabrala hodně vody spolu s nepodařenou digitalizací stavebního řízení. Johana Hovorková se zamýšlí, zda je načase hodit kapitána přes palubu a ze svých řad vybrat někoho nového, kdo by se energicky chopil kormidla v rozbouřených vodách.
Lahůdku vám nabízí rozhovor Vojtěcha Laštůvky. Kolega si totiž povídal s předním americkým historikem Timothym Snyderem. Asi nikoho nepřekvapí, že právě tento vzdělaný muž konstatuje, že Putinovo Rusko je daleko fašističtější, než byla Mussoliniho Itálie před sto lety. „Pokud Rusko není fašistický stát, měli bychom slovo fašismus úplně přestat používat. Má kult vůdce, má jednu stranu, má vládní propagandu, obětuje své lidi na oltáři nesmyslné války, páchá genocidu v jiné zemi. Upřímně řečeno, nevím, co více bychom ještě potřebovali,“ shrnul současnou podstatu Ruska Timothy Snyder.
Neméně zajímavý rozhovor vedl Pavel Šmejkal s Petrem Krogmanem, který na Ukrajině vlastní obří zemědělskou společnost, takže informace o tom, jak to na východě země vypadá, má skutečně z první ruky. Kromě situace na Ukrajině jsme si povídali i o tom, jak bychom se měli bránit kremelské propagandě, která je stále drzejší.
Martin Skýpala popsal ve svém textu potíže, s nimiž se potkávají ukrajinští vojáci v bojích, a přináší vám i jejich přímý pohled na některé kroky ukrajinského velení.
Petr Hlaváček okomentoval krizi demokratického leadershipu, která umožnila, že na předních příčkách se vyskytují tak obskurní postavičky, jako je „přísný strýček Orbán“ či „ufňukánek z Průhonic Babiš“.
Jiří X Doležal zmapoval, proč musel ze své funkce odejít vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Shrnout by se to dalo lapidárně, že zkrátka neustál boj na několika frontách zároveň.
Smutné ohlédnutí pak nabízí článek Karolíny Němcové, která se podívala na eutanázii kdysi respektovaného deníku Lidové noviny. Přežily toho hodně, ale nakonec je potopil Babiš, který je přivedl k „morálnímu bankrotu“, jak v dalším textu na toto téma uvádí Pavel Šafr, jejich někdejší šéfredaktor. V galerii pak můžete spatřit tváře slavných spisovatelů a novinářů, kteří redakcí „Lidovek“ během jejich bohaté historie prošli.
Velký rozhovor v kulturní rubrice uskutečnil Milan Tesař s hercem, režisérem a scénáristou Jiřím Mádlem, jehož nový film Vlny se právě chystá na svoji pouť do kin a předchází ho skvělá pověst. Kromě filmu si povídali i o životě, o hokeji či o politice.
A Milan Tesař ještě jednou a znovu s dalším skvělým rozhovorem. Tentokráte s režisérem Jiřím Havelkou, jehož Zahradníkův rok v hlavní roli s Oldřichem Kaiserem už v kinech běží. A byť snímku Oldřich Kaiser opravdu dominuje, rozhodně to není komedie. Naopak je to smutný příběh podle skutečné události, kdy si úřady nedokázaly podle práva poradit s jedním buranským Rusem, který kašlal na zákony. A navíc se nabízí i alegorie na „babišovské zaklekávání“ firem…
V rubrice Portrét přibližuje Jan Lukeš život a dílo Jana Švankmajera, vskutku geniálního výtvarníka a filmaře, který na počátku září slaví devadesátiny.
Petr Hlaváček se v Nové Orientaci zamyslel nad tím, jak Putin zavřel v Rusku evropská okna. Článek je psán i v souvislosti s výročím hanebného paktu Ribbentrop-Molotov, jímž si dva nejhorší diktátoři Hilter a Stalin rozdělili sféru vlivu a zadusili a znásilnili Polsko. Pak se ovšem tito dva kamarádi nepohodli a výsledkem byl zatím nejhorší konflikt v lidských dějinách.
A to samozřejmě není všechno. Můžete se s námi díky Karolíně Němcové podívat na dílo Mikuláše Medka, spolu s Markétou Mitrofanovovou vyrazit za poznáním Litvy či se nechat Danem Hrubým pozvat na výstavu málo známé tváře první světové války v Muzeu MHD ve střešovické vozovně.
Nechybí tradiční Ping-pong, tentokráte s moderátorem a publicistou Vladimírem Krocem, a samozřejmě ani největší křížovka v České republice.