Andrej Babiš potřebuje mít pod kontrolou svou kontrolu, a tak se chystá do kontrolního výboru. Bude tam makat, jak je zvyklý on i celá jeho strana říkat. Informaci, že poslanci za ANO navrhli Babiše do tohoto výboru, přinesl Seznam.cz, jemuž ji potvrdil předseda sněmovní komise přijímající podobné návrhy Martin Kolovratník (rovněž ANO).
Podle serveru však kvůli tomu budou nutná škatulata. Babiš zjevně nechtěl nahradit svého nástupce ve funkci ministra financí Ivana Pilného v hospodářském výboru a tak se musí jeden poslanec za ANO přesunout z výboru kontrolního do výboru hospodářského, aby Babišovi uvolnil místo. Babiš tak nyní bude kontrolovat, zda politické strany řádně hospodaří a také zda je efektivně a legálně hospodařeno s českými veřejnými zdroji.
Jak vypadá průhledné hospodaření politických stran? Třeba tak, že zeť Babišovy pravé ruky (náměstkyně pro EET…) Aleny Schillerové věnoval ANO dar více než milion korun. Když jeho aktivity v kauze úniků z policejních spisů začala trestně stíhat policie, Babiš se daru zřekl. Pak celé ANO začalo dar hledat, protože se ukázalo, že nebyl veřejně nahlášen. Nakonec v kanceláři snad někde pod stolem našli papír, který není podepsaný, takže dar vlastně nikdy nepřevzali. Je na tom někomu něco nejasné? Vždyť je vše tak průhledné.
Babiš teď navíc pro Český rozhlas 1 přiznal, že se jeho strana potýká s problémem, jak se vejít do limitu 90 milionů na volební kampaň. Proto teď dělá jen malou kampaň, která podle něj není kampaň. Proto náklady na ni (cestovné apod.) nezahrnuje do nákladů na kampaň.
Tento člověk nyní bude kontrolovat mravnost jiných i svoji a své strany. Usedne tak ve výboru s Vladimírem Koníčkem z KSČM, se kterým už si přes média hodně popovídali a který výboru dokonce předsedá.
Koníček si mimo jiné stěžoval na to, jak obtížně se od tehdy ještě Babišova ministerstva a od finanční správy získávají materiály o vzniku státního podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, který má na starosti provoz EET. Podnik totiž podle některých poslanců nevznikl zákonnou cestou. Koníček dokonce navrhoval usnesení, které by to konstatovalo.
Zakázku za stovky milionů na vybudování „Babišovy“ centrály (na kterou musejí podnikatelé povinně odesílat v rámci projektu EET údaje o nákupu u každého jednotlivého zákazníka) navíc Babiš zadal bez soutěže, což pochopitelně kvůli neprůhlednosti a možným ztrátám pro státní pokladnu také sklidilo ostrou kritiku a je nebezpečné, že takový člověk zřejmě usedne právě v kontrolním výboru.
Babiš také blokoval rozhodnutí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o stavbě vlastního sídla, aby už nadále nesídlil v pronájmu. Když Babiš otálel s předložením materiálu na vládu, jednal podle šéfa NKÚ Miloslava Kaly na hraně ústavnosti, jak informovaly Lidovky.cz. I v tomto případě se Babiš dostal do sporu s Koníčkem.
Zatím posledním konfliktem mezi oběma poslanci byly Babišovy příjmy. Babišovo oznámení o příjmech totiž obsahovalo jiné údaje než prověrka jeho příjmů provedená auditory, kterou zveřejnil. Babiš vysvětlil, že oba dokumenty zkoumaly jiné jeho příjmy, takže se nutně musely lišit. I tak byl mezi dokumenty zásadní nesoulad, který Babiš vysvětlil tím, že si jeho nová účetní spletla hrubou a čistou mzdu.
Je velká škoda, že jednání kontrolního výboru nebudou přenášena on-line.