Rakousko má novou vládu, očekávaný koaliční kabinet složený z lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ), kteří bývají označováni jako protiimigrační a krajně protievropští. Jaká je však skutečnost?
Kancléřem je velký politický talent, jednatřicetiletý Sebastian Kurz, kterému lidovci vděčí za vítězství v parlamentních volbách, protože dokázal správně uchopit klíčové téma nelegální migrace a na rozdíl od spíše populistických Svobodných nabídl realistická východiska. Je to nejmladší předseda vlády v historii Rakouska a v současnosti i na celém světě.
Tento mladý politik je eurorealistou. V nové vládě nabídl místa Svobodným jen za předpokladu, že budou souhlasit s proevropskou orientací. V jeho představách má Evropská unie preferovat zásadní otázky, jako jsou důsledná ochrana vnějších hranic a boj proti nelegální migraci a ty méně důležité přenechat národním státům. Nebránil by se, a v tom se shoduje se Svobodnými, ani přenesení některých unijních kompetencí zpět jednotlivým členským zemím. Své evropanství zdůrazňuje i faktem, že jeho první zahraniční cesta povede do sídla Evropské unie v Bruselu.
FPÖ v nové vládě obsadilo důležité ministerské posty zahraničí, obrany, vnitra a vicekancléřem se stal předseda strany Heinz-Christian Strache. ÖVP má z významných resortů finance a spravedlnost. Jedním z klíčových bodů programového prohlášení nové vlády je zavádění prvků přímé demokracie. Nová koalice chce do rakouského práva zavést prvky přímé demokracie, tak jak je tomu ve Švýcarsku. Pokud lidé nasbírají 100 000 podpisů pod návrh zákona, ten bude muset být projednán v parlamentu tak, jako kdyby se jednalo o vládní návrh. Příslušní ministři budou mít za povinnost se k němu vyjádřit. Všeobecná referenda budou závazná. Jako ústupek prezidentu Alexandru van Bellenovi se plebiscity nebudou týkat mezinárodních smluv, tedy i případného vystoupení z Evropské unie. S tím však nemají problém ani lidovci.
Politický islám je podle nového kabinetu extremistickou naukou a náboženské spolky dostanou zákaz financování z ciziny. Islámské školy a školky, které povedou žáky k nenávisti, budou zavírány.
Asi nejdůležitější programovou prioritou nového kabinetu bude boj s nelegální migrací a zpřísnění azylových podmínek včetně výrazného zkrácení azylového řízení. Ti, kdo nedostanou právo na azyl, budou co nejdříve deportováni. Žadatelé o azyl budou ubytováni v hromadných zařízeních, nedostanou hotové peníze a azylové úřady budou kontrolovat jejich mobily. Nezletilá manželství, která jsou v rozporu s rakouskými zákony, nebudou respektována a partneři budou od sebe odděleni.
Není to však o tom, že by Rakousko přestalo pomáhat lidem v nouzi, jen bude podle programového prohlášení vlády jasně rozlišovat mezi ekonomickými migranty a žadateli o azyl, kteří jsou ve své zemi pronásledováni, takovým bude i nadále poskytovat dočasnou ochranu. Nelegální migrace, která v drtivé většině případů pouze zneužívá azylové právo, ale nebude dále tolerována.
Proti nové vládě demonstrovaly řádově tisíce lidí hlavně z řad hnutí Antifa a krajní levice. To je ovšem velký rozdíl proti roku 2000, kdy v Rakousku vznikla stejná koaliční vláda a do ulic proti ní vyrazilo na sto tisíc lidí. Bojkotována byla většinou Evropy včetně tehdejší české vlády v čele s Milošem Zemanem. Něco takového však našemu jižnímu sousedovi nyní rozhodně nehrozí. Tedy s výjimkou Izraele, který má se Svobodnými stále nevyřízené účty. Ale o tom někdy jindy.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), je europoslanec