Nová verze slovenské hymny vyjde na téměř 50 tisíc eur. Ministerstvo kultury pod vedením Martiny Šimkovičové to přiznalo až po měsíci, kdy se informace o změně hymny dostala na veřejnost. Kritice současně čelí i hudebník Oskar Rózsa, který prohlásil, že hymna není určená pro všechny.
V říjnu server Aktuality.sk napsal, že oficiální verze slovenské hymny bude mít novou podobu. Upravena bude její hudební část. Na nahrávání nové verze a na celý proces osobně dohlíží ministryně kultury Martina Šimkovičová a její tajemník Lukáš Machala. Finální podobu chce zveřejnit v lednu.
Její rezort novým zněním hymny pověřil slovenského dirigenta a skladatele Oskara Rózsu, který podle svého vyjádření na uměleckém díle pracuje již od roku 2011.
Změna se má týkat pouze hudební složky hymny, kterou nyní tvoří melodie lidové písně Kopala studienku. Textová část, která je zakotvená v ústavě, má zůstat nezměněna. Jde o první dvě z celkem čtyř slok hymnické písně Janka Matušky Nad Tatrou sa blýska z roku 1844.
Ministerstvo až nyní zveřejnilo smlouvu, která obsahuje informaci, kolik plánuje za projekt zaplatit. Rózsa má dostat autorský honorář ve výši 20 000 eur (půl milionu korun), dalších 26 500 eur (přes 650 tisíc) má být potom určeno k pořízení samotného zvukového záznamu, napsal server Aktuality.sk. Rozpis nákladů na tuto část projektu měl být součástí přílohy, která však nebyla zveřejněna.
Slovenská filharmonie televizi Markíza potvrdila, že nahrávku nové úpravy slovenské hymny realizovala bez nároku na honorář. Podobně ani Bratislavský chlapecký sbor, který se na nahrávce podílel, neměl informace o jakýchkoli odměnách za svou účast.
Rózsa ve videu na Telegramu řekl, že ho nezajímá, jestli novou úpravu hymny někdo bude nebo nebude poslouchat. „Já tu hymnu nedělám pro vás. Vy jste pořád nepochopili, že to není vaše hymna,“ vzkázal kritikům s tím, že to je hymna pro „zcela jinou skupinu lidí“. „A věřte, že je jich podstatně, několikanásobně víc, než je vás. Bez ohledu na to, jak hlasitě skříkáte. Váš čas se radikálně krátí. Tak prosím zalezte do vašich děr,“ prohlásil. Hymna přitom vzniká z peněz všech daňových poplatníků.
Video hudebník natočil v Londýně, kde spolu s tajemníkem Machalou navštívil extremistu Daniela Bombice, upozornil deník Sme. Na Bombice je vydán mezinárodní zatykač, protože na Slovensku čelí obvinění z extremismu, nebezpečného pronásledování, pomluvu a nebezpečné elektronické obtěžování. V minulosti provozoval kanál na YouTube, který mu ale společnost Google na jaře zrušila. Mezi jeho hosty byli například současný ministr obrany Robert Kaliňák (Směr), ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a místopředseda Směru Erik Kaliňák.
Výrok Rózsy vzbudil vlnu kritiky. Šéf opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka napsal, že ho považuje za nepřijatelné znevažování státního symbolu. „Vzkazuje, že nová hymna ‚není pro vás‘ – tedy že nepatří Slovákům a Slovenkám, kteří ho kritizují nebo mají jiný názor. Tím dokázal, že byl naprosto nevhodným kandidátem na úpravy hymny – bez ohledu na jeho umělecké kvality. Neboť podstatou státní hymny je právě to, že patří nám všem,“ uvedl.