Nevole ruských úřadů nestíhá jen bezprostřední spolupracovníky opozičního předáka Alexeje Navalného. Strach dávají pocítit i rodinným příslušníkům a jejich životním partnerům.
Jednoho časného rána v polovině října vyšetřovatelé prohledali byt Fjodora Krašennikova v Jekatěrinburgu. Při té příležitosti dotyčnému politologovi odvezli počítač s rozdělanou prací a ten následně popsal zkušenost s razií i výslechem.
Policie si ho začala všímat v souvislosti s vyšetřováním údajného praní špinavých peněz v nadaci Fondu boje s korupcí (FBK). Podle pozorovatelů jde však jen o další pokus o diskreditaci nejvlivnějších kritiků Kremlu. Ti dokumentují a na internetu pravidelně zveřejňují záběry nemovitostí pohádkově zbohatlých úředníků i politiků včetně premiéra Medveděva, a mapují i jejich investice na údajně rusofobním Západě. Teprve přednedávnem úřady Navalného nadaci, jejíž chod financují dárci, označily za „zahraničního agenta“.
Navalného protikorupční fond během razií, které v polovině října probíhaly už ve třetí vlně, přišel o počítače i kamery, což ale ustál, protože na něj lidi zároveň začali posílat i víc peněz. O to důležitější součástí represe ze strany Putinova režimu se poslední dobou stává plošné zastrašování kohokoli, kdo má s Navalným byť jen zdánlivě něco společného. Odnášejí to nejen jeho příbuzní, ale i bývalí partneři jeho někdejších spolupracovníků.
Krašennikova policie dala do souvislosti s „případem FBK“ jen proto, že jeho bývalá manželka po přechodnou dobu pracovala v pobočce Navalného nadace v Jekatěrinburgu. Jak ale Krašennikov podotýká, už tenkrát byli rozvedeni.
V Rusku jako by ale žádná absurdita nebyla dost velká, aby ji jiná vzápětí nepředčila. Jindy totiž vyšetřovatelé v Krasnodaru na jihozápadě Ruska rovněž v „případu FBK“ zmrazili bankovní účty jisté Janě Antonově a její 70leté matce tím, že na ně zaúčtovali zápornou částku 75 milionů rublů (25 milionů korun). Antonova v minulosti pracovala pro pronásledovanou „nežádoucí“ organizaci Otevřené Rusko. S Navalným přitom nemá nic společného, tím méně pak její matka, která tak přišla o peníze vyhrazené na péči o postiženého syna.
Podle průzkumu Centra Levada 45 procent dotázaných slyšelo o raziích u Navalného. Třicet procent respondentů je považovalo za součást boje proti praní špinavých peněz nebo zahraničním agentům a jen 18 procent je chápalo jako boj proti nezávislému vyšetřování korupce.
Samotného Navalného vnímalo 9 procent dotázaných „spíše pozitivně“, čtvrtina „spíše negativně“ a 31 procent tvrdilo, že ho nezná, případně že jim je lhostejný.
Zdroj: FAZ